Pink Floyd Hakkında Bilinmeyenler

Syd Barrett David Gilmour Roger Waters

Pink Floyd Grup İsmi Nasıl Bulundu

Pink Floyd , Floyd Council
Pink Floyd , Floyd Council

1965 yılında kurulan Pink Floyd grubunun grup ismi Syd Barrett ‘in hayranı olduğu iki blues sanatçısı Pink Anderson ve Floyd Council ‘in adlarının birleştirilmesiyle oluşmuştur. İnsanlar çoğunlukla Pink Floyd ‘un grupta çalan bir kişinin adı olarak düşünmüşlerdir. Hatta bu durum, Have a cigar adlı şarkının sözlerinde de anlatılmıştır : Grup muhteşem bu arada hangisi Pink ?

Beatles Yan Odada…

Beatles
Beatles

Pink Floyd ilk albümleri olan The Piper at the Gates of Dawn ‘ı Abbey Road stüdyolarında kaydederken The Beatles da aynı stüdyoda 8. albümleri Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band ‘ı kaydetmek için uğraşıyorlardı

 Shine On You Crazy Diamond

Syd Barrett David Gilmour Roger Waters - Shine On You Crazy Diamond
Syd Barrett David Gilmour Roger Waters – Shine On You Crazy Diamond

Pink Floyd Grubunun ismi ilk kurulduğunda The Pink Floyd ‘du. Çoğu şarkı sözünü yazan Syd Barrett ayrıldıktan sonra grup isminden “The” da atıldı ve grup ismi Pink Floyd oldu. Syd Barrett yazdığı sözlerin çoğunu uyuşturucu etkisi altındayken yazmıştır. LSD gibi yüksek etkiye sahip uyuşturucular kullanan Syd Barrett gittikçe tuhaflaşmaya başlamıştır. Bazı konserlerde bilerek şarkıları yanlış çaldığı bazılarında ise hiç çalmadığı söylenir. Bu yüzden grup bir gün konsere giderken yanlarına Syd Barrett ‘ı almazlar. Syd Barrett ‘ın gruptan çıkmasını istemiyordu Pink Floyd çünkü birçok söz Syd Barrett ‘ a aitti fakat artık onla birlikte sahneye çıkmayacaklarını anlamışlardı. Bu durumu kabullenemeyen Syd Barrett gruptan ayrılır ve yerine David Gilmour geçer.

Grubun 1975 yılında çıkarttıkları Wish you were here albümündeki Shine on you crazy Diamond şarkısı Syd Barrett için yazılmıştır. Şifreli şarkının 1,3,5. sözcükleri olan Shine, You, Diamond ‘ın baş harflerinin birleşimi “Syd” dir. Şarkıda Syd Barrett ‘ın gençken güneş gibi ışık saçtığı fakat şu an bakışlarının gökyüzündeki kara delikleri andırdığından bahsedilir. Pink Floyd stüdyoda bu parça üzerinde çalışırken Syd Barret çıkagelir. Syd Barrett ‘ı aşırı kilo vermiş, kaşları kesilmiş ve saçlarının büyük bir bölümünü kaybetmiş olarak gören Roger ve David ‘in bu rahatsız edici görüntü karşısında ağladıkları söylenir.

See Emily Play

See Emily Play
See Emily Play

See Emily Play 1967 ‘de piyasaya sürülen The piper at the Gates of the dawn albümünün US sürümünde yer alır. Ayrıca grubun ikinci single ‘ıdır. Syd Barrett Emily ‘nin, aldığı uyuşturuculardan sonra bir ağacın altında sızdıktan sonra gördüğü rüyadaki bir kız olduğunu iddia etmiştir. Kimilerine göre Emily, Syd Barrett ‘ın 1960lı yıllarda ünlü bir underground klüp olan “Ufo Club ” de gördüğü takma adı Saykodelik kız olan Emily Young ‘dır. Grubun adının geniş kitleler tarafından duyulmasını sağlayan şarkı ilk single ‘ları Arnold Layne değil ikinci single ‘ları olan See Emily Play ‘dir.

Arnold Layne Kim?

Devam edecek……

Benzer Yazılar İçin:

1-Tüm Zamanların En İyi 10 Heavy Metal Grubu
2-Metallica Hakkında Bilinmeyenler
3-En İyi Radiohead Şarkıları

Pink Floyd Grubu ile detaylı bilgiye bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.