Hermann Göring’in Nürnberg Hapishanesinden Eşi Emmy Göring’e Yazdığı Mektuplar

Nazi Komutanları Üzerinde Gerçekleştirilen Psikolojik Deneylerin Anlatıldığı Kitap… Nazi ve Psikiyatrist

Baştan söylemeliyim bu yazımda II. Dünya Savaşı sonrasında Nazi komutanları üzerinde yapılan deneyleri anlatmayacağım. Bu muhtemelen sonraki yazılarda anlatabileceğim bir konu. Nazi ve Psikiyatrist kitabının özeti de belki başka bir yazımın konusu olur. Biraz kitaptan bahsedeyim. Nazi ve Psikiyatrist, II. Dünya Savaşı sonrası esir olarak ele geçirilen Alman subayların savaş sonrası yaşadıklarını anlatan bir kitap. Kitapta Hitler’in sağ kolundan emrinde çalışan diğer yüksek rütbeli subaylara kadar birçok Nazi komutanının yakalanmasından sonra yaşadıkları psikolojik buhranlar anlatılıyor. Yakalanan yüksek rütbeli komutanlardan bazıları  savaş bitmiş Hitler intihar edip ölmüş olmasına rağmen hala onun düşüncelerini yani saf Alman ırkı yaratmanın gerekliliğini savunurken, bazılar ise katliamların suçunun tamamen Hitler’e ait olduğunu öne sürüyor. Aslında hepsi kendilerini bekleyen sonu aşağı yukarı  tahmin edebiliyorlar fakat küçük de olsa birkaçının hala serbest bırakılma düşüncesi olduğunu görüyoruz kitabı okurken. Kitabı okumayı henüz bitirmedim fakat hoşuma giden bazı notları buradan paylaşmak istiyorum.

Douglas Kelly ve Hermann Göring
Douglas Kelly ve Hermann Göring

Tekrar belirteyim bu yazımda, okuduğum Nazi ve Psikiyatrist kitabının özetini yapmayacağım. Paylaşmak istediğim şey savaş sonrası esir alınan Alman Mareşal Hava Kuvvetleri Komutanı Hermann Göring ile eşi Emmy Göring arasında geçen mektuplaşmalar.

Nürnberg Hapishanesinde Nazi Komutanları Üzerinde Gerçekleştirilen Psikolojik İncelemeler

Savaş sonrası esir olarak ele geçirilen subaylar yargılanana kadar Nürnberg’de bir hapishaneye yerleştirilir ve intihar etmemeleri için ayakkabı bağcıklarına varıncaya kadar tüm potansiyel intihar malzemeleri alınır kendilerinden. Ayrıca Amerikan Binbaşı Kelly adında bir psikiyatrist de esir alınan subayların akıl sağlığını kaybetmemeleri ve  intihar etmelerini önlemek için görevlendirilir. Kelly’nin görevi subayların ruh sağlığını incelemektir.

Nürnberg hapishanede geçen görevi boyunca Binbaşı Kelly en çok Mareşal Hermann Göring ile konuşmaktan zevk alır. Bir süre sonra nerdeyse arkadaş olurlar. Hatta Mareşal Göring, Kelly’ye o kadar güvenir ki esir alındığı süre boyunca özlemini çektiği eşi ve çocuklarına yazacağı mektubu Kelly’ye verir ve ondan bu mektubu eşi Emmy Göring’e ulaştırmasını ister. Aslında bu arkadaşlığın ardında Kelly’nin farklı bir amacı vardır. Binbaşı Kelly’nin bir görevi de subaylarla arkadaş olup onlardan bilgi toplamaktır. Böylece bu bilgiler, subayların işledikleri savaş suçlarından yargılanmaları için çıkartılacakları mahkemede aleyhlerinde delil olarak kullanılabilecektir.

Mareşal Hermann Göring’in Eşi Emmy’e Yazdığı Mektup – Ekim 1945

Binbaşı Kelly, Göring’in isteğini kabul eder ve yazdığı mektubu eşine ulaştırabileceğini söyler. 1945 Ekiminin ilk haftası Mareşal Hermann Göring ilk mektubunu yazar:

“Üç aydır size yazıyorum ancak cevap almadım. Bugün size doğrudan bir mektup gönderebiliyorum. Beni tedavi eden ve tamamen güvendiğim doktor Binbaşı Kelley, mektubu size getiriyor. Onunla özgürce konuşabilirsiniz. Ruhumun en büyük işkencesi, şimdiye kadar nerede olduğunuzu ve nasıl idare ettiğinizi bilmiyor olmam. Binbaşı Kelley aracılığıyla bana bir cevap gönderebilirsiniz. Bunu nasıl istediğimi anlayacaksınızdır. Burada neler yaşadığımı size anlatmama gerek yok. Vatanımızın acı kaderi, sizle ve geleceğinizle ilgili işkence eden hüzün, ruhumun en ağır yükleri. Sevgili karım, sana tüm kalbimle minnettarım; bana verdiğin tüm mutluluk, sevgi ve her şey için. Küçük Edda olanlara nasıl dayanıyor? Eddalein’e Babiş’inden bir öpücük ver ve herkese benden selamlar ilet. Hermann’ın seni en içten sevgisi ve hasretiyle öpüyor ve kucaklıyor.”

Nazi ve Psikiyatrist - Hermann ve Emmy Göring ile çocukları Edda
Nazi ve Psikiyatrist – Hermann ve Emmy Göring ile kızları Edda

Emmy, Amerikan birçok kişi ile görüşmeyi reddetse de eşinin ona yazdığı bir mektup olduğunu öğrendiğinde Kelly’yi görmeyi kabul eder. Kelly geldiğinde Emmy’nin sorduğu ilk şey eşinin nasıl olduğu olur. Kelly “Fırtınalı denizdeki bir kaya gibi davranıyor” diye cevap verir. Fırtınanın eninde sonunda kayayı parçalayacağını biliyor olsa da Kelly subayları bekleyen kaçınılmaz sondan bahsetmez. Emmy mektubu okuduktan sonra çok duygulanır ve hemen bir mektup yazıp eşine ulaştırması için Kelly’ye verir:

Emmy Göring’in Mektubu

“Sonunda, sonunda senden bir mektup geldi. Ne kadar mutlu olduğumu sana anlatamam. Aşkım ve düşüncelerim her an seninle. Biz iyiyiz, yiyeceğimiz ve odunumuz var… Tek düşüncem, her gece ettiğim dualar bizimle bir kere daha birlikte olman için. Sağlıcakla kal. Tanrı’ya şükürler olsun, Edda kaygılarımızı hissetmek için çok küçük… Hermann, seni her şeyden çok seviyorum, inancını koru. Tanrı bizi bir araya getirecek. Herkes sevgisini gönderiyor ve hepimiz seni kucaklıyoruz. Sana eskiden verdiğim ve gelecekte de vermek istediğim tüm öpücükleri gönderiyorum. Seni seviyorum, ebediyen eşin, Emmy.”

Mektuba kızı da bir satır eklemiştir: “Sevgili babacığım çabuk bana dön. Seni çok özlüyorum. Binlerce öpücük kızın Edda.”

Hermann ve Emmy Göring kızları Edda ile birlikte
Hermann ve Emmy Göring kızları Edda ile birlikte

Mektubu alan Göring okuduktan sonra Kelly’den Emmy’ye bir mektup daha iletmesini ister:

Edda’yı Yanından Asla Ayırma…

“Güzel mektubunu alınca ne kadar tarifsiz bir mutluluk yaşadığımı gayet tahmin edebilirsin. Bu kara dönemin ilk ışığıydı… Gazetelerde, sözde savaş suçlusu olarak davamın 20 Kasım’ da başlayacağını öğreneceksin. En kötü sonuç için kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Yine de Tanrı’dan ümidim, tekrar bir araya gelebilmemiz. Her gün dua ediyorum, gücümü ve saygınlığımızı korumak için. Zira saygınca ölmek, onursuzca yaşamaktan daha iyidir. Sadece seni düşünüyorum ve beni tek inciten şey, senin rahatınla ilgili endişem. Seni ne kadar sevdiğimi her zaman bildim ve hissettim. Ancak artık aşkımızın derinliği bana ilk defa aşikâr oldu. Sevginin bana verdiği büyük mutluluk için sana sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum. Seni ve Edda’yı ne kadar özlediğimi ve ne kadar sıla hasreti çektiğimi bilmelisin. Bazen hasretinizden öleceğimi düşünüyorum. Neden böyle olması gerekiyordu ki sanki? Böyle bir şeyden şüphe bile etseydik, kesinlikle başka bir yol bulurduk. Şimdi her şeyi Tanrı’nın isteğine bırakıyoruz. Eddayı yanından asla ayırma…

Not: Yazı içerisinde geçen mektuplar Jack El-Hai’nin yazdığı Nazi ve Psikiyatrist kitabından alınmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılar için:

1-Korkunç Nazi Deneyleri
2-İntihar Ettiren Yasaklanan Şarkı “Kasvetli Pazar”
3-Korku Seansı Filminin Lanetli Bebeği Annabelle’in Gerçek Öyküsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.