Tarihimizde Tuhaf Hadiseler

Gerçek Tarihi Hikayeler

Bu yazıda tarihi kısa hikayeler sunmaya çalışacağız. Anlatılacak olaylar yaşanmış gerçek tarihi hikayeler den alınmış olup. Gerek Gazi Koç ünvanını alan koçumuz gerek de kadınlar gibi yüzlerine peçe takarak sokakta dolaşan tüyü bitmemiş Civelek Yeniçerilere ait anlatılacak hikayelerin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Şimdi kısa tarihi hikayeler arasından Gazi Koç hikayesi ile başlayalım.

Tarihi Kısa Hikayeler

16. asır sonlarında Almanlar Macaristan Sobotska’daki ordumuzu kuşatmışlardı. Ordumuz bir ara kuşatmadan kurtuldu. Bu orduda gayet iri bir koç vardı. Türk atlıları ile beraber o da savaşa katılmıştı ve boynuzlarıyla bir iki düşman öldürerek atlılarla Budin’e kadar gelmiştir ve “Gazi Koç” adını almıştır.

Tarihi Kısa Hikayeler - Gazi Koç
Tarihi Kısa Hikayeler – Gazi Koç

Meşhur Özdemiroğlu Osman Paşa, Gürcistan seferinde parasız kalmış, askerin aylığını verememiştir. Bu yüzden İstanbul’dan para gelinceye kadar kendi mührü ile köseleden para basmış ve bu parayı askere dağıtmıştır. Paşa’nın itibarı o kadar büyükmüş ki, bu kösele paralar altın yerine geçmiş ve İstanbul’dan para gelince altınla değiştirilmiştir.

Hicri 1070 yangınında İstanbul’un dörtte üçü yanıp kül olmuştur. Bu arada Süleymaniye Camisi ve etrafındaki medrese ve müesseseler kurtulmuştur, fakat caminin dört minaresinin uç kesimleri aynı gece rüzgarla tutuşup yanmıştır. Bu arada olayı görenler ise yangını muhteşem büyük bir mumun yanmasına benzetmiş ve durum karşısında büyülenmişlerdir.

Sokullu Mehmet Paşa. Osmanlı sadrazamları içimde boy rekorunu kırmıştır. Sokullu Mehmet Paşa’nın İki metreyi aşan bir boyu vardı. Bundan ötürü eski tarihte kendisine Uzun Mehmet Paşa denilir.

Şarl Verne isminde 14 yaşında bir Fransız çocuğu, tarih kitaplarından Türkleri çok sevmiş ve hiçbir Türk’ü tanımadan kendi gayretiyle Türkçe öğrenmiş ve hiç hatasız şiirler yazmış. Bir şiirini Abdülmecid’e ithaf ederek taş baskısı bir nüshasını I854’te bu padişaha yollamıştı ki o zaman henüz 16 yaşındaydı.

Gayet genç, tüysüz yeniçeri neferlerine “Civelek” denilirdi. Civelekler sokağa kadınlar gibi yüzlerine bir peçe örterek çıkarlardı.

Tüyü Bitmemiş Civelek Yeniçeri
Tüyü Bitmemiş Civelek Yeniçeri

17. asırda, zengin ve şık İstanbul gençleri arasında bir ara yazın atla gezerken şemsiye kullanmak modası çıkmıştı.

Tarihi Kısa Hikayeler
Tarihi Kısa Hikayeler

Benzer Tarihi Olaylar için:

1-Yaşanmış ilginç Tarihi Olaylar
2-İstanbul’daki Tarihi Ağaçlar ve Efsaneleri
3-II. Katerina ve Aşk Hayatı

Bu arada Gazi Koç hikayesi ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.