Gülen Gözler

Gülen Gözler Filmi

Gülen Gözler filmi çekimi için Stavro ‘nun eski köşküne gidiyoruz. Arzu Film “Gülen Gözler” adlı filmi burada çekti. Ev bahçe içinde, üç katlı, ahşap bir ev… Dışarıdan bakılınca benzeri evlerden hiçbir özelliği yok. Ama içerisi… Zengin evinin salonundan tutun da, cezaevine kadar birçok bölümleri olan bir plato….Gülen Gözler oyuncuları altta görülen bu evde film çekimine geliyorlardı.

Gülen Gözler Filmi Çekildiği Yer
Gülen Gözler Filmi Çekildiği Yer

Gülen Gözler filmi için alt kata bir marangozhane kurulmuş. Orada çekim için hazırlık yapılırken üst katta, artistler sobanın çevresinde toplanmışlar… Bu filmin, kalabalık bir kadrosu var.

Odada da “durgun” bir hava… Bunun nedeni de belli: Itır Esen bir köşeye çekilmiş. Bir hafta önce babasını kaybetmiş… Herkes “havayı dağıtmak” için bir konu açmaya çalışıyor ama açılan her konu, sürüp gitmiyor… Adile Naşit bir ara “Kız doğdu galiba” diyor. Yakın çevrenizden de bilirsiniz, kalabalık bir odada bir sessizlik başlarsa “Kız doğdu” denir.

Ahmet Sezerel Gülen Gözler Filmi Yönetmen Yardımcısı

Yönetmen Ertem Eğilmez… Ahmet Sezerel de hem filmin başrollerinden birini oynuyor, hem de filmin iki yönetmen yardımcısından biri…Aşağıda set hazırlanırken, Eğilmez’e soruluyor: “Bu filmin sizce en büyük özelliği ne?” Ertem Eğilmez cevap veriyor: “Galiba tiplemeleri… Son yıllarda yaptığım filmler içinde en gerçeğe yakın tipler, bu filmde. Bir de, bu film için biraz özeniyoruz.”

Gülen Gözler filmi 35-38 iş gününde çekilmesi planlanmış ki Yeşilçam ‘da 7-8 günde bazı filmlerin bitirildiği de biliniyor. Bu film için, en azından çekimde iyi niyet vardı, deniliyor. Yani film üç beş günde çırpıştırılmadı, yönetmeniyle, sanatçısıyla filme özenildi.  Platodan yoksun Türk sinemasında, insanları daracık yerlerde çalışmaya zorunlu kılan koşullar içinde ve “marangozhane” yapılmış daracık bir odada Ertem Eğilmez iki planı çekmek için (sadece, evet sadece yer darlığından) üç-dört ayrı şekil düşünecek. Artistler birbirlerini kapamamak, birbirlerinin ışığına engel olmamak ve bunları gerçekleştirirken, mizansenin gerektirdiği şeyleri yapmak için saatlerce uğraşacaklar. Bazı filmler neden çırpıştırılıyor, bazı filmler neden ötekilerin iki-üç katı maliyete yükseliyor?…Nedenleri çok ama biri de işte bu “yersizlik”.

Hababam Sınıfı Tamam mı Devam Mı?

Bir ara Ertem Eğilmez ile konu Hababam ‘a geliyor. “Hababam Sınıfı Uyanıyor” adlı film büyük iş yapmış. Film, Yeşilçam’da çok kişinin dilinde… O bir yana, film oynarken kuyruklar sokaklara taşmış. Ertem Eğilmez’e : “Siz son demiştiniz ama bu sonuçtan sonra Hababam devam edeceğe benzer.”deniyor ve Ertem Eğilmez cevaplıyor: “Hayır, en azından benim için o , son filmdi… Çok seviyorum o konuyu. Benim için bitti artık. Kendimi tekrarlayabilirim, yanlışa düşebilirim…Onun için ben, kesin olarak yeni bir Hababam çekmeyeceğim…” ve ekliyor “Ama belki başka bir yönetmen…Ama ben, kesinlikle hayır”

Gülen Gözler Oyuncuları

Gülen Gözler Oyuncuları
Gülen Gözler Oyuncuları

Yönetmen: Ertem Eğilmez, Senaryo: Ahmet Üstel, Görüntü Yönetmeni: Hüseyin Özşahin

Gülen Gözler Oyuncuları : Münir Özkul, Adile Naşit, Müjde Ar, Mahmut Hekimoğlu, Ahmet Sezerel, Itır Esen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Sevda Aktolga, Şener Şen, Şevket Altuğ, Lale Ilgaz, Tuncay Arca, Ahmet Arıman

Gülen Gözler Filmi Konusu

Münir Özkul beş kızı olan bir marangozdur. Kızları Itır, Müjde, Ayşen, Sevda ve Lâle ile birlikte tek düze bir hayat sürmektedir. Münir Özkul’un müteahhitlik yapan Nejat adında bir arkadaşı vardır. Nejat İle Münir’in birbirlerini hiç sevmemelerine karşılık, Nejat’ın oğlu Mahmut Müjde’yi sevmekte ve onunla evlenmek İstemektedir. Itır da Ahmet Sezerel ’i sevmekte ve onunla evlenmek istemektedir. Ahmet kimya fakültesinde öğrencidir, ama onu kimya mühendisi diye takdim ederler. Evlilik İçin gerekil olan parayı da, Münir’in karısı Adile, ipotekle Nejat’tan alır. Bu arada borcu ödemek için Ahmet sabun tozu yapıp piyasaya sürmek İçin çalışmaya başlar. Fakat bir gün yağmur yağınca tavan arasından sızan su bütün sabunları köpürtür ve evi sabun köpükleri basar. Baba işin aslını öğrenir ve borcu ödemek İçin marangozhaneyi satmaya karar verir. Bu arada “Deli Pilot” Şener Şen (Vecihi) uçakla evi havaya uçurur. Vecihi ayni zamanda Ayşen ile evlenmek istemektedir. Sonunda parayı Vecihi ‘nin ödediği anlaşılır.

Deli Pilot Vecihi ile Ayşen ve Gülen Gözler ‘deki Diğer Çiftler

“ Gölen Gözler” 5 kızı olan bir ana-babanın başından geçenleri komedi kalıpları içinde ama yer yer duyarlı bir anlatımla, yer yer eleştirel bir tavırla anlatıyor. Filmde aşklar, sevdalar, sonu evliliğe varan sevgiler, çocuksu yakınlıklar var.

Gülen Gözler Filmi Oyuncuları
Gülen Gözler Filmi Oyuncuları

İşte, bunlardan bir demet: Mahmut Hekimoğlu-Müjde Ar (1), Ahmet Sezerel – Itır Esen (2), Şener Şen-Ayşen Gruda (3) filmde birbirlerine aşık gençleri canlandırıyorlar.

Gülen Gözler Özeti
Gülen Gözler Özeti

Filmde iki kişi tarafından sevilen kızı Sevda Aktolga, aynı kızı seven iki kişiyi de Halit Akçatepe ile Ahmet Arman oynuyorlar (4). Senaryodaki “Çocuksu bir yakınlık duyan iki çocuk” rollerini de Lale Ilgaz ve Tuncay Akça (5) oynuyor. Ve son olarak Gülen Gözler ‘in ana-babası: Münir Özkul – Adile Naşit (6)…

Gülen Gözler filmi ile ilgili yazı hoşunuza gittiyse aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:

1-Nostaljik Fotoromanlar
2-Nostaljik Lüks Sabun Reklamı
3-Eski Reklamlar ve Günümüz Versiyonları

Gülen Gözler filmini izlemek isterseniz buraya tıklayarak Youtube üzerinden filmi izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.