Ana Sayfa / GİZEMLİ OLAYLAR / Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ? – Süleyman’ın Kitabı

Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ? – Süleyman’ın Kitabı

İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ?

Lanetli Kitaplar konulu yazıda bugün İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ? Süleyman’ın Kitabı Nerede? Voynich El Yazması ve Hermes Öğretisi Nedir ?  Roger Bacon ve  Giordano Bruno kimdir? bu soruların cevaplarını arayarak lanetli kitaplar üzerine olan araştırmalara devam edeceğiz.

Yüzyıllardır lanetlenen öyle kitaplar var ki, bunların çok tehlikeli bilgiler içerdikleri öne sürülüyor. Bugün, bu lanetli kitaplar bulunabilseydi, insanlığın hem kendi geçmişinin hem de, birçok sırrının çözüme ulaşabileceği söyleniyor. 646’da Araplar İskenderiye Kütüphanesi ( İskenderiye Müzesi )’ni ortadan kaldırdılar. Araplar, bu yıkımı gerçekleştirirken, islami bilginin kalıcı olmasını amaçlıyorlardı. Bu dinsel ve politik bir girişimdi. Ama, olayın bir de perde arkası vardı. Gizemciler, İskenderiye Kütüphanesinin yakılması olayının  daha başka bir sebepten ötürü gerçekleştirildiğini öne sürüyorlar.

Gizemcilere göre, İskenderiye Müzesi’nin yakılması ile insanlığın geleceği bakımından son derece tehlikeli olan, bir yığın kitap ortadan kaldırıldı. İleri sürülenlere bakılırsa, İskenderiye’de bulunan kitaplar arasında, eski uygarlıkların yıkımına neden olan kitaplar ve bilgiler bulunuyordu. Örneğin; Kayıp Şehir Atlantis hikayesi ile anlatılan Atlantis ‘in batarak yok olmasına neden olan güçlerin nasıl kullanıldığını anlatan bilgiler İskenderiye Kütüphanesi ( İskenderiye Müzesi )’nde tutuluyordu.

Halife Ömer yok ediyor

İskenderiye’deki kitap kıyımına ilk Jül Sezar başladı. Kitaplığı belli bir oranda dağıtarak, işine gelenleri Roma’ya taşıdı. Daha sonra, M.S. 295’de İmparator Dioeletianus, İskenderiye Kitaplığı ‘nı darmadağın etti denebilir. Ama onun amacı belliydi. Hedefi doğrudan simya idi. Simya kullanılarak altın ve gümüş yapımını engellemek istiyordu. Yok edilen el yazmaları içerisinde, madde değişimlerini anlatan ve madde oluşumunu saylayan bilgiler bulunuyordu. Bundan sonraki en büyük yıkımı ise, Halife Ömer gerçekleştirecekti.

Lanetli Kitaplar - İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı
Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı

Söylentiye göre Hz. Ömer’in niyeti bambaşkaydı. Olay, görünüşte, Kuran’dan başka kitap yoktur düşüncesinden yola çıkmıştı. Tüm bilgiler Kuran-ı Kerim’de vardı ve başkasına gerek yoktu. Oysa Ömer, İskenderiye Kitaplığı ‘nın öneminin bilincindeydi. Orada binlerce gizemli büyü, simya ve kehanet kitapları vardı. Bu tür bilgilere, İslamiyet’te gerek yoktu. Bunların tümü tehlikeli bilgilerdi. Böylece Sezar’ın başlattığı kıyım, Hz. Ömer ile sonuçlandırılmış oldu. Fakat çok az da olsa bir kesim Hz. Ömer’in böyle bir yıkım yapmadığına inanıyor.

İskenderiye Kütüphanesi’nden Kalan Lanetli Kitaplar

Peki tüm kitaplar yok olmuş muydu? Hayır, büyük yangından kurtulan yapıtlar vardı. Bunlar M.S. 646’dan sonra titizlikle gizemli insanlar tarafından saklandılar ve sadece belli kişilerin erişimine sunuldular.

Yok olan belgelerin, önce asıl metinleri, sonra kopyaları ve en sonra da özetleri kayboldu. En önemlisi, Mısırdan Önceki Uygarlıklar ‘ı anlatan yapıtlardı. Kuşkusuz, günümüze kadar bazı ipuçları kaldı ama yeterli olamadılar. Mısırdan Önceki Uygarlıklar ile ilgili araştırmalar da bu nedenle sonuçsuz kaldı. İskenderiye Müzesi’nin yakılması ile yok olan sayısız kitap nedeniyle birçok başka konu da karanlığa gömülmüş oldu.

İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı - Lanetli Kitaplar
İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı – Lanetli Kitaplar

Son derece detaylı simya kitapları, elementlerin değişimlerini açıkça gösteren kaynaklar yok edildiler. Çok güçlü büyülerin anlatıldığı kitapların başına da aynı şey geldi. Eflatun’un “Kritias” adlı yapıtında sözünü ettiği ve Mısırlı rahiplerden öğrendiğini söylediği Atlantis Ülkesi ile ilgili kaynaklar da kuşkusuz buradaydı. Sonuçta, İskenderiye Kütüphanesi’nin yakılması ile, insanlık belki de tarihini bilme şansını tümden yitirdi. Tabi, bu arada çok tehlikeli bazı bilgilerin ortadan kaldırıldığı da unutulmamalıdır. Belki de bu bilgiler, insanlığa büyük zarar vereceklerdi.

Söylentilere göre, Hitler’in Mısır’ı bir an evvel ele geçirme çabasının ardında yatan neden, bu tür bilgileri ele geçirebilme ümidiydi. Dünyayı etkileyebilecek güçlerin kullanımı, Nazilerin eline geçseydi, sonuç herhalde hiç de iyi olmayacaktı.

Süleyman’ın Kitabı Nerede ?- Hermetizm ve Bruno

Roger Bacon‘un elinde, söylentilere göre, Süleyman’ın Kitabı vardı. Bu kitap, İskenderiye Kütüphanesinde yakılan kitaplar arasında bulunuyordu. Tarihi kayıtlar bu kitabın bir kopyasının, 1502’de yakıldığın söylüyor. Peki Bacon daha neler biliyordu? Bu cevabı kolay verilemeyecek bir sorudur fakat elimizden geldiğince bu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Roger Bacon elinde bulunan kitaplardaki bilgileri saklayabildiği gibi kendisini de koruyabilmiştir. Ne yazık ki 1500’lü yıllarda yaşayan Giordano Bruno, Roger Bacon kadar şanslı değildi. Bruno, başka gezegenlerden gelen kişilerin varlığına inandığı için yaşadığı dönemde cadı olduğu öne sürülerek 1600’de yakılarak öldürüldü. Başka gezegenlerden gelen kişilerin olduğuna duyduğu inanç, Giordano Bruno’nun sonu oldu.

Bruno yetenekli bir insandı ve inancını sakınmadan söyleyen cesur biriydi, fakat yaşadığı zaman yanlıştı ve çok konuşmuştu.

Voynich El Yazması ve Hermes Öğretisi

Bruno ile Baron arasında bir ilişki vardır. Bruno, yaşamının iki yılını İngiltere’de geçirdi. Büyük bir olasılıkla, Voynich EI Yazması ‘ndan haberdar oldu ve kullandı.

61 kitaplık yapıtında, büyü ve matematiğin gücü, gezegenlerle ilgili bilgiler ve mucizelerin yorumları vardı. Ayrıca Bruno, gizemli Hermes Öğretisi ‘ni iyi bilen ve anlatan da biriydi. Büyük sırları içeren Hermetik bilgiyi de Bruno çok iyi biliyordu ve sembolik bir şekilde şifreleyerek günümüze dek ulaştırmayı başardı.

Roger Bacon ve Giordano Bruno, çağlarının çok ötesinde bilgilere sahiptiler. Ve büyük bir olasılıkla, bu bilgiyi çok daha eski kaynaklardan, yani İskenderiye Kütüphanesi (İskenderiye Kitaplığı) ‘nde yok olan ya da yok olmaktan kurtulabilen kitaplardan almışlardı.

Süleyman'ın Kitabı Nerede - Hermetizm ve Bruno
Süleyman’ın Kitabı Nerede – Hermetizm ve Bruno

Ölüm Saçan Lanetli Kitaplar

Gizemli kitapların öyküleri bu kadarla bitmiyor. Lanetlenen ve uğursuzlııklarına inanılan tüm bu kitaplar, hemen her çağda ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Peki gerçekten ortadan kaldırılabildiler mi? Sorunun cevabı “hayır”. Dünyanın birçok yerinde, henüz el değmemiş binlerce arşiv ve kitaplık var. Bunların içinde,  ne yazık ki bazı tehlikeli, uğursuz kitaplar bulunuyor. Bir gün, sabırlı ve tutkulu bir araştırmacı, bunlardan birine ulaşırsa o zaman bir bilinmeyenin kapısı daha aralanacaktır.

Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ? – Süleyman’ın Kitabı konulu yazı hoşunuza gittiyse benzer Gizemli Olaylar için:

1-Ruh Çağırma Hikayeleri – Medyum, Stenograf ve Eileen Garett Seansı
2-Gerçek Reenkarnasyon Hikayeleri – Yaşanmış Gizemli Olaylar
3-Absürt Korkunç Hikayeler Kısa – Gece Mezarlığa Gitmek

Check Also

Reenkarnasyon Hikayeleri – Yaşanmış Reenkarnasyon Örnekleri

Reenkarnasyon Hikayeleri – Yaşanmış Reenkarnasyon Örnekleri Reenkarnasyon Hikayeleri – Yaşanmış Reenkarnasyon Örnekleri başlıklı yazıda bugün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir