Ana Sayfa / DEĞİŞİK HİKAYELER / En iyi Bilimkurgu Kitapları – Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları

En iyi Bilimkurgu Kitapları – Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları

En iyi Bilimkurgu Kitapları – Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları

Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları – En iyi Bilimkurgu Kitapları başlıklı yazıda, uzay ile ilgili yazılmış en fantastik kitapların konu ve kitap özetleri verilecektir.

Uzayda Büyük Sıçrayış Konusu ve Kitap Özeti

Uzayda Büyük Sıçrayış Kitap Özeti ve Konusu
Uzayda Büyük Sıçrayış Kitap Özeti ve Konusu

Büyük bir şirket yıldızlar arası yolculuk üzerine yaptığı çalışmalar sonucu, bir uzay gemisini uzaya göndermiştir. Daha önce yapılmaya çalışılan yolculukların aksine bu gemi, yolculuğu tamamlayarak dünyaya geri dönmeyi başarır. Ancak mürettebattan sadece biri geri dönebilmiştir ve o da yaşamla yaşam arasında sıkışıp kalmış bir durumdadır.

Romanın kahramanı Commy’nin bir arkadaşı da bu mürettebat içinde yolculuğa katılmış ancak geri gelmemiştir. Geri gelen mürettebat ile iletişimi de sadece Commy kurabilmektedir. Şirket değerli madenlerin olduğu anlaşılan bu gezegene yeni bir sefer daha düzenleyecektir. Commy de bu sefere katılır. Ulaşılan gezegen ilk bakışta bir cennet gibidir ve Commy de arkadaşını burada bulur, fakat arkadaşı neredeyse kendini bile tanımayacak bir halde, tamamen farklı bir gücün etkisi altındadır. Bilincini kazanmaya başladığında hemen herkesin oradan uzaklaşması gerektiği uyarısında bulunur, ancak değerli madenleri elde etmekte kararlı olan şirket bu uyarıya kulak vermez. Bunun sonucunda çok az bir mürettebat ve kahramanımız güç şartlarda dünyaya geri dönmeyi başararak hayatlarını kurtarırlar.

Romandaki ilginç şeylerden biri, geminin ışıktan hızlı yol almasını sağlayan “Sürvites” kavramını getirmesi ve alışılmadık kapalı, dar bir ortamda yaşamak zorunda kalan insanın psikolojisine değinmesi.

Uzayda İsyan Konusu ve Kitap Özeti

Uzayda İsyan Kitap Özeti ve Konusu.jpg
Uzayda İsyan Kitap Özeti ve Konusu.jpg

 

Dünya henüz uzayda yolculuk yapma teknolojisine sahip değildir, ancak dünyalılar farkında olmadan yabancı bir ırk tarafından ziyaret edilmektedirler. Bu ziyaretlerden birinde uzaylılar bir dünyalıyı kendilerinden biri sanarak onla iletişim kurar. Çevresindeki insanlardan oldukça farklı bir yapıda olan kahramanımız bir test pilotudur. Kendine çok benzettiği bu insanlarla olan karşılaşması onu çok meraklandırır ve onları takip eder. Sonuçta dev bir uzay gemisiyle karşılaşır ve bu insanların isteksiz davetlisi olarak gemiye alınır. Fakat her şey bu kadar basit değildir. Uzayda yüksek hızlarda seyahat edilebilmesi için vücudun olağanüstü hızların oluşturduğu basınca dayanabilmesi gerekmektedir. Bu durum ise ancak yasaklanmış bir teknoloji kullanarak mümkün olabilmektedir. Kahramanımız bu teknoloji ile geliştirilmiş bir soydan gelmektedir ve yolculuğu başıyla tamamlar.

Uzayda İsyan bilim kurgu romanında özetle; binlerce yıl önce kaybolmuş bir teknolojinin aranması, ortaya çıkarılması ve tüm evrene yayılmasının öyküsü anlatılmaktadır. Uzayda İsyan Çok yaratıcı olmayan fakat dünya ve uygarlık tasarımlarına karşı akıcı ve kolay okunan bir roman.

Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları - En iyi Bilimkurgu Kitapları
Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları – En iyi Bilimkurgu Kitapları

Robot X-81 Konusu ve Kitap Özeti

Robot X-81 Kitap Özeti ve Konusu.jpg
Robot X-81 Kitap Özeti ve Konusu.jpg

Güneş sisteminin uçlarına kadar gelen insanlık, artık yeni dünyalar keşfetmek üzere derin uzaya açılmaya çalışmaktadır. Bunun için Pluto gezegeninde bir üs kurmuş ve burada yeni bir uzay gemisi ve bunu yönetecek yeni bir robot üzerinde çalışmaktadır. Ancak bu gelişmelerden hoşnut olmayan yabancı bir ırk vardır ve bu ırk insanların uzaya açılmasına engel olmaya çalışmaktadır. Olağanüstü bir beyin gücüne sahip olan bu ırkı, insanlık durdurma yetisinden uzaktır ve neredeyse bu ırka karşı korumasız bir haldedir. İnsanlara o ırka ait bir kişi yardım etmektedir. Gerek uzay gemisinin gerekse robotun tasarımları da zaten bu kişiye aittir. Üstün bir beyin gücüne sahip olan bu kişiyi de durdurmak çok zordur. Ancak yabancı ırk elektronik bir araç yardımıyla kendi gücünü arttırarak saldırıya geçmek üzereyken benzer bir güçle donatılmış olan robot harekete geçer ve yabancı ırkı durdurur. İnsanlığın uzaya açılma yolundaki bu engel de ortadan kalkmış olur.

Yapay zekanın, özgür irade kullanarak taraf tutmasını anlatan bu roman bu özelliğiyle gerçekten dikkat çekiyor.

Maymunlar Gezegeni Konusu ve Kitap Özeti

Maymunlar Gezegeni Kitap Özeti ve Konusu.jpeg
Maymunlar Gezegeni Kitap Özeti ve Konusu.jpeg

Seyahat ettikleri uzay gemisinin zorlu bir iniş yapmasıyla başlayan macera, geldikleri gezegenin maymunlar tarafından yönetildiği gerçeğiyle karşılaşan kahramanlarımızı şok etmiştir. Yaşadıkları birçok zorlu maceradan sonra indikleri gezegenin dünya olduğunu öğrenmeleri ise bu şoku daha da artırmıştır. Roman, zekanın tanımlanmasındaki güçlüğü ele alıp oldukça ilginç bir tezi işlemektedir. Maymunların insanları taklit ederek oluşturdukları toplum ve insanların bu toplum içindeki zeka yoksunu varlıkları, günümüz insanının da uygarlığını başka bir uygarlıktan taklit ederek aldığı savını ortaya atmaktadır.

Yazar zekanın kırılganlığı üzerinde durmakta ve buna dayalı olarak kurduğumuz uygarlığımızın kolayca kaybolabileceğini hatırlatmaktadır.

İnsan uygarlığının üzerine onu taklit ederek maymunlar tarafından kurulan uygarlık çok renkli bir biçimde betimlenmiştir. Bu özellikleriyle bilimkurgu okuru tarafından çok beğenilen bu romanın filmi de yapılmıştır. 1968 ile 1973 yılları arasında romana dayalı 5 film yapılmıştır. 2001 yılında ise ilk romana dayanan bir yeniden çevrim gösterime girmiştir.

En iyi Bilimkurgu Kitapları - Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları
En iyi Bilimkurgu Kitapları – Uzay ile ilgili Fantastik Bilimkurgu Kitapları

Kan Damarlarında Yolculuk Konusu ve Kitap Özeti

Kan Damarlarında Yolculuk Kitap Özeti ve Konusu.jpeg
Kan Damarlarında Yolculuk Kitap Özeti ve Konusu.jpeg

Ülkesinden kaçarak Amerika’ya iltica eden bilim adamı, bir suikasta uğrayarak ağır biçimde yaralanır. Yaralanma sonra bilim adamının beynindeki bir kan pıhtısı onun hayatını tehdit etmektedir. Yeni geliştirilen bir küçültme aygıtı yardımıyla bilim adamının beynine giderek bu kan pıhtısı yok edilecektir.

Bir denizaltı ve mürettebatı küçültülerek vücuda konur. Bu andan sonra yazarın bir iç uzay olarak ortaya koyduğu insan vücudunu, damarlarda yolculuk yaparak bize çok canlı ve güçlü betimlemelerle tanıtmasını okuyoruz. Romanın akışı içinde vücudun çeşitli fonksiyonları, bunların çalışma biçimi ve etkileri etkileyici biçimde ve bir komplo kurgusu içinde aktarılmakta.

Kahramanlarımız çeşitli sabotaj girişimleri ile başa çıkarak ameliyatı gerçekleştirir ve komplocuyu da ortaya çıkarır, böylece roman sona erer.

I. Asimov’un hem yazar hem de bilimci yönlerinin net biçimde ortaya konduğu sürekleyici bir biyoloji dersi akışındaki roman sinemacıların da oldukça ilgisini çekmiş ve romana dayalı filmler yapılmıştır.

Yaratılan Dünya Konusu ve Kitap Özeti

Yaratılan Dünya Kitap Özeti ve Konusu.jpg
Yaratılan Dünya Kitap Özeti ve Konusu.jpg

Bilinmeyenin gelişi, genetik, var olan uygarlığı koruma çabası, çaresizlik ve buna bağlı olarak umutsuzluk, hala umudu olanların savaşı… Tüm bunları bu kitapta ve olağanüstü bir kurguyla bulabilirsiniz. P.K.D ‘nin kısa ama olağanüstü romanı bir yıl sonrayı görebilen korkmuş bir yeteneği, bir başka dünyanın doğal şartlarına uyabilecek genetik değiştirme yoluyla oluşturulmuş
insansıları (3. tür) ve tüm bu karmaşa içinde sıradan ve sıradan olmayan insanların ilişkilerini anlatıyor.

Uzaydan dünyaya düşen ne olduğu tam anlaşılamayan cisimler tüm dünyayı paniğe sürüklemiştir. Gizli servis paniğin yayılmasına engel olmaya çalışmakta ve bilim adamları da gelecek dünyanın umudunu taşıyan projelerini yaşama geçirmeye çalışmaktadırlar. Tüm bu karmaşa içinde kahramanlarımız hem dünyayı hem de projeyi korumak için ellerinden gelen her çabayı gösterirler. Ancak tüm bu çabalar, tam bir başarıyla sona ermez ve bazı şeyler korunabildiği halde bazıları yok olmak durumunda kalır. Fakat yine de insanlık için yeni bir gelecek yolu açık tutulabilmiştir.

Yazı Mustafa SUYOLCU tarafından yazılmış olup En iyi Bilimkurgu Kitapları konulu bu yazı hoşunuza gittiyse benzer kitap özetleri ve gizemli olaylar için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz.

1-Lanetli Kitaplar – Süleyman’ın Kitabı
2-Sanchez’in Çocukları Özeti (The Children Of Sanchez)
3-Yaşanmış Gizemli Olaylar – Gerçek Reenkarnasyon Hikayeleri

Check Also

İngiliz Büyücü, Sinan’ın Aklını Başından Aldı

Yaşanmış ilginç Hikayeler – Aşk Büyüsü İle Basireti Bağlanan Sinan Yaşanmış ilginç hikayeler konu başlıklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir