Yerebatan Sarnıcı Tarihi Medusa Başı ve Efsanesi

Yerebatan Sarnıcı Tarihi Medusa Başı ve Efsanesi – 2018 Giriş Ücretleri

Yerebatan Sarnıcı Tarihi Medusa Başı ve Efsanesi – 2018 Müze Giriş Ücretleri konulu yazımızda şu soruların cevabını bulabilirsiniz:
 1- Yerebatan Sarnıcı Nerede ? 
2- Yerebatan Sarnıcı Tarihi – Basilica Sarnıcı Geçmişte Ne Olarak Kullanılmaktaydı ?
3- Yerebatan Sarnıcı Mimari Özellikleri Nasıl ? 
4- Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı ve Medusa Efsanesi Nedir ? 
5-Yerebatan Sarnıcı 2018 Giriş Ücreti Ne Kadar ? 

Herkese Merhaba, Bu yazımda sizlere İstanbul’da gezilecek yerler denilince akla gelen tarihi mekanlardan biri olan Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Burası İstanbul’da gezilecek yerlerin başında yer alan Tarihi Yarımada‘nın önemli bir noktasıdır. Siz de bir gezi planlıyorsanız mutlaka bu yazıyı okumalısınız.

Yerebatan Sarnıcı Nerede ?

Yerebatan Sarnıcı Tarihi Yarımada’da, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi ile aynı bölgede bulunur. Ayasofya’nın güneybatısında konumlanmıştır.

 

Yerebatan Sarnıcı Nerede
Yerebatan Sarnıcı Nerede

Yerebatan Sarnıcı Tarihi – Basilica Sarnıcı Geçmişte Ne Olarak Kullanılmaktaydı

Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından 542 yılında büyük sarayın su ihtiyacını karşılamak ve su depolamak için yaptırılmıştır.Bir Basilica’nın yerine inşa edilmiştir. Daha önce bulunduğu konumda Basilica olduğu için Basilica Sarnıcı olarak da bilinir. Sarayların bulunduğu bölgenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan bu Basilica Sarnıcı, şimdilerde yerli yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği mekanlardan biri. İçinde bulunan büyük sütunlar ve Medusa Başları ile sizi büyüleyecek gizemli bir mekan.

Yerebatan Sarnıcı Mimari Özellikleri

Dikdörtgen bir plan düzenine sahip olan sarnıç, 9800 m2 alana yayılıyor. 140 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğindedir. Tam 336 tane sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar 9 metre yüksekliğe sahiptir.  Korint ve Dor üslubunun izlerini görebildiğimiz sütunlar 4.80 metre aralıklarla sıralanıyor.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2018
Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2018

Sarnıca gitmeye karar verdiyseniz, Yerebatan Sarnıcı’nın ziyaret saatleri ve  giriş ücretini de merak edebilirsiniz. Sarnıcı haftanın 7 günü saat 9.00’dan 17.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz.  Giriş ücretleri ise 2018 yılı itibariyle şöyle:

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti

Normal Giriş fiyatı : 10 TL

Öğrenci, Öğretmen ve Emekliler : 5 TL.

Yabancılar Turistler : 20 TL

Girer girmez sarı loş ışıklarla ışıklandırılmış kolonlar sizi etkisi altına alıyor ve kolonlar arasında yürümeye başlıyorsunuz. Suyun içinde yüzen balıklara özellikle çok şaşıracaksınız. Açıkçası ben böyle bir şey beklemiyordum. Hatta suyun içinde bozuk paralar göreceksiniz. Bazı insanlar dilek tutup bozuk para attıklarında dileklerinin kabul olacağına inanıyor sanırım ya da başka bir nedeni var ama ben bilmiyorum. Ben de bu geleneği bozmadım tabi ve dileğimi tutup bozuk paramı attım. Sonra tarihi kolonların arasında yürümeye devam ettim..

Yerebatan Sarnıcı tarihi
Yerebatan Sarnıcı tarihi

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı ve Medusa Efsanesi

Tarihi kolonların arasından ilerleyerek, kaide olarak tasarlanmış Medusa Başı ‘na ulaşıyorum. 2 ayrı sütunun altında konumlandırılmış 2 tane Medusa Başı bulunuyor. Medusa Başları Roma Dönemi heykel sanatının çok önemli örnekleri olarak kabul ediliyor. Yerli yabancı birçok turistin, İstanbul gezisi sırasında gün içinde ziyaret ettiği sarnıcın en çok merak edilen bölümü Medusa Başı’nın bulunduğu kuzeybatı bölümü diyebiliriz.

Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı
Yerebatan Sarnıcı Medusa Başı

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Medusa başlarının nereden ve ne amaçla geldiği tam olarak bilinmese de birçok rivayet mevcut. Bir  rivayete göre Medusa, Yunan Mitolojisinde bir dişi canavardı ve insanlar bu canavarları o dönemde bir mekanı korumak için kullanıyordu. Medusa da bu nedenle sarnıca getirilmiştir.

Medusa Başı Yerebatan Sarnıcı
Medusa Başı Yerebatan Sarnıcı

Medusa ve Perseus Aşkı

Bir diğer rivayete göre ise Medusa, Zeus‘un oğlu Perseus‘a aşık olan güzelliğiyle övünen bir kızdı fakat Athena da Perseus’a aşıktı ve Medusa’nın saçlarını yılana dönüştürdü. Medusa artık kime bakarsa baksın taşa dönüştürüyordu. Perseus da bu durumdan sonra Medusa’nın başını kesti ve Medusa’nın başını alıp bu özel gücüyle birçok başarı elde etti. İşte tam da bu inanca dayanarak, Medusa’nın baktığı insanlar taşa dönüşmesin diye, Medusa’nın başının ters olarak kolonların altına yerleştirildiği düşünülüyor. Yerin altında saklı bulunan İstanbul’un bu gizemli mekanını gezerken bu rivayetleri de bir yandan düşünmeyi unutmayın!

Yerabatan Sarnıcı konulu yazımız hoşunuza gittiyse benzer tatil yeri önerileri için:

1-Bursa Cumalıkızık Köyü
2-İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

If you know English and if you want to read weird, strange and short scary stories you can visit true scary stories  website

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.