90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe – Ah Delikanlım

Eski dergi ve gazete arşivimden bugün sizinle paylaşacağım yazı 90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe ile ilgili olacak. Yaklaşık 25 yıl önce, Yıldız Tilbe ve yeni çıkan albümü Ah Delikanlım hakkında yapılan röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe

Müzik dünyası, yeni bir ismi bağrına bastı, Yıldız TİLBE… Bu gece Salı Pazarı Programı ‘nda izleyeceğimiz şarkıcı, aslında pek de yeni bir sima değil. Birçoğumuz onu, Cem Özer’in programı Laf Lafı Açıyor ‘dan ve Sezen Aksu’nun vokalisti olarak tanıyoruz Daha sonra kendi kanatlarıyla uçmaya karar veren Tilbe, geçtiğimiz günlerde, “Ah Delikanlım” isimli kasetini piyasaya çıkarttı. Kasetindeki 4 parçanın sözünü, 9 tanesinin de bestesini yapan İzmirli şarkıcının İstanbul’a gelmesi ve burada çalışmaya başlaması tamamen bir tesadüf. O günleri Yıldız Tilbe şöyle anlatıyor:

“İzmir’de gece kulüplerinde çalışıyordum. Bir gece çalıştığım yere, Sezen Aksu geldi. Beni çok beğenmiş. İstanbul’a çağırdı ve onun vokalistliğini yapmaya başladım.”

Yıldız Tilbe’nin Kızı Sezen

Fazla konuşmayan şarkıcı, düşüncelerini bestelerinde anlatıyor. Yazdığı birçok sözün, kendi hayatından kesitler taşıdığını söyleyen Tilbe’nin hayatındaki en önemli şey, 9 yaşındaki kızı Sezen.

90lar Pop'un Kraliçesi Yıldız Tilbe'nin Bilinmeyen Hayatı
90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe’nin Bilinmeyen Hayatı

Yıldız Tilbe Delikanlım Şarkısını Ayrıldığı Eşi İçin Yazmış

Kasete ismini veren Delikanlım isimli parçayı, ayrıldığı eşine yazdığını söyleyen genç şarkıcının evlilik öyküsü de ilginç. İşte anlattıkları:

“Evlenmeye karar verdiğimizde, 18 yaşım doldurmaya 2 gün vardı. Ailem evlenmemize izin vermeyince kaçtık. Fakat yaşım küçük olduğu için geri aldılar. 12 gün sonra tekrar kaçtım ve evlendik.”

Sezen Aksu hayranı olan Yıldız Tilbe, kızına da bu ismi vermiş. Fakat ünlü sanatçının, vokalistlerinin kasetleri için hazırlıklar yapmasına rağmen “Ah Delikanlım” da Sezen Aksu imzasına rastlanmıyor. “Kendim yapabildiğim için gerek görmedim. Söz ve beste olarak olmasa da Sezen Aksu, manevi desteğini hiçbir zaman esirgemedi” diye konuyu özetleyen şarkıcı, 9 ay Sezen Aksu ile çalıştıktan sonra ayrılıp tek başına yoluna devam etmiş. Türk Pop Müziği’nin tırmanışta olduğu bir dönemde, kaset yapmak için biraz da geç kalmış. Fakat o, böyle düşünmüyor. Bunu şu sözlerle anlatıyor:

“Geç kaldığımı düşünmüyorum. Çünkü, böyle bir zamanı yaşamam gerekiyordu. İstanbul’a 3 yıl önce geldim. Bu zaman içinde şarkılarım ve müziğim oluştu”.

Yıldız Tilbe Ah Delikanlım Şarkısını Kim İçin Yazdı
Yıldız Tilbe Ah Delikanlım Şarkısını Kim İçin Yazdı

Laf Lafı Açıyor ve Yıldız Tilbe

Laf Lafı Açıyor ‘da hep başkalarının parçalarını seslendiren şarkıcının, şimdi kendi şarkıları herkesin dilinde. Bu onu çok mutlu ediyor. Fakat şöhreti sadece kendisine mal etmiyor. Bu konuda: “Şöhret çok güzel. Ben bunu, insanlarla paylaşıyorum. Çünkü onlar beni bu noktaya getirdi. Şöhret sadece bana ait değil” diyor.

Henüz yolun başında olan Yıldız Tilbe, bu yolda yaşantısına devam etmek istiyor. Şarkı yazmaya ve beste yapmaya devam edeceğini söyleyen şarkıcı, tarzında olan herkese de çalışmalarıyla hizmet vereceğini anlatıyor.

Yıldız Tilbe ve Makyöz Arasında Tartışma

Hafif müziğin ünlü sesi Yıldız Tilbe TRT stüdyosunu makyözün garip davranışları nedeniyle terk ettiğini açıkladı. Stüdyo TRT FM ‘e konuk olarak gelen hafif müziğin ünlü sesi Yıldız Tilbe, dinleyicilerinden özür diledi.

90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe ve Ah Delikanlım

Önceki gece Adalet İbrahimhakkıoğlu’nun sunduğu Stüdyo TRT FM ‘e sanatçı Yıldız Tilbe konuk olarak çağrıldı. Tilbe’nin yayına yanında bir arkadaşıyla birlikte geldiği stüdyoda, görevli makyöz ile tartışması ve stüdyoyu terk etmesi yetkililerce bir tutanakla yönetime iletildi. Tutanakta, sanatçı Yıldız Tilbe’nin makyaj odasında makyözden yardım istemediği, kendi makyajını yaptığı ve daha sonra da göz makyajı için makyözden yardım istediği fakat bunu da beğenmeyerek olay yarattığı ifade edildi. Böyle bir olay yaşanması ve yayının aksatılması nedeniyle sanatçı Yıldız Tilbe’ye boykot uygulanacağı öğrenildi.

Olaydan sonra görüştüğümüz Yıldız Tilbe çok üzüldüğünü, olayın çarpıtıldığını belirtti. Tartışmanın makyaj yapılması sırasında çıktığını ve makyözün ters davranışları sonucu bu olayın yaşandığını söyleyen Tilbe, “Makyözün tırnaklarının kırılmasına neden olmuşsunuz. Böyle bir şey yaptınız mı?” sorusunu ise, “Kolundan yavaşça tutup kapıya götürmekten başka hiçbir şey yapmadım” diye yanıtladı.

90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe’nin Bilinmeyen Hayatı konulu yazı hoşunuza gittiyse, aşağıdaki benzer yazıları okuyabilirsiniz:

1-Tarkan’ın Eski Hayatından Bilinmeyen 5 Şey
2-En İyi 5 Radiohead Şarkısı ve Hikayeleri
3-Metallica Hakkında Bilinmeyen 13 Şey

Konu ile ilgisi olmayan korku hikayeleri okumak isterseniz buyrun, best horror stories

90lar Pop’un Kraliçesi Yıldız Tilbe – Ah Delikanlım” için 2 yorum

 • Nisan 27, 2018 tarihinde, saat 7:59 am
  Permalink

  Yıldız tilbe diyince aklıma hep nedense ibrahim tatlıses’in programını terkettiği sahne geliyor 🙂

  Yanıtla
  • Nisan 28, 2018 tarihinde, saat 8:47 am
   Permalink

   Evet Yıldız Tilbe’nin İbrahim Tatlıses’in programını terk etmesini ben de hatırlıyorum 🙂 ama doksanlar pop denince aklıma ilk gelen şarkı efsane “Delikanlım” şarkışı. Yıldız Tilbe bu şarkıyı ayrıldığı eşine yazmış

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.