Yarın Çok Star Olacak Kitap incelemesi – Jacques SEGUELA

Yarın Çok Star Olacak Kitap İncelemesi – Jacques SEGUELA

Jacques SEGUELA’nın ikinci kitabı Yarın Çok Star Olacak,  “yıldız” olma üzerine yazılmış bir inceleme. Jacques Seguela kitabında, her zamanın starlarını, bir günlük starları, sonsuza dek star kalanları, tarihin starlarını, evrensel starları, star olmayanları, günümüzün starlarını ve yarının starlarını anlatıyor. Yarın Çok Star Olacak ” Anneme reklamcı olduğumu söylemeyin, o beni bir genelevde piyanist sanıyor! “daki üslupla yazılmış: Akıcı, çarpıcı, şaşırtıcı… Bunlar “olumlu” sıfatlar, isteyen “olumsuz” olanları da kullanabilir: Yüzeysel, şımarık, kendini beğenmiş… İlk kitapla ikincisinin bir başka ortak noktası daha var (en azından Türk okuru için): Nasıl tam gaz ilk kitabı okuyup reklamcı olma hayalini kuranlar hüsrana uğradılarsa, bunu okuyup yıldız olmak isteyenler de hayallerine kavuşamayacaklar…

Yarın Çok Star Olacak Kitap İncelemesi - Jacques SEGUELA
Yarın Çok Star Olacak Kitap İncelemesi – Jacques SEGUELA

Jacques Seguela’nın bu kitabı yine de ilkiyle karşılaştırıldığında çok daha “işe yarar” görünüyor. Bu kez kendi yaşam öyküsü ikinci planda çünkü. Onun yerini Gorbaçov‘dan Pele‘ye, B.B.’den Madonna‘ya, Iacacco‘dan Travolta‘ya, yakın tarihin starları almış. “Hangi niteliklerini nasıl kullanarak star oldular?” sorusunu soran Seguela sonuçta “kendi çapında” bir inceleme çıkarmış ortaya. Tabi akademik bir inceleme değil bu. Ama hakkını yememek gerek: Nice bilimsel çalışmadan daha aydınlatıcı…

Yarın Çok Star Olacak
Yarın Çok Star Olacak

Bir Günlük Starlar ile Sonsuza Dek Star Kalanlar

“Her zamanın starlarını, bir günlük starları, sonsuza dek star kalanları, tarihin starlarını, evrensel starları, star olmayanları, günümüzün starlarını ve yarının starlarına prototip olacakları ele alıyor yazar. Anlatım tarzını tanıyoruz: Benzetmeler, olmadık sıfatlar, garip yakıştırmalar. En zayıf iddiaları bile dil cambazlığı sayesinde kabul edilebilir kılıyor.

Örneğin: “Steve MacQueen, ancak bilmem kaçıncı filminde, motosikletiyle Büyük Firar‘ın dikenli tellerini aştığı zaman star olmuştu. 1968 yılındaydık, fikirlerin özgürleştiği dönemdi. On yıl sonra, Bo Derek lepiska saçları ve çıplak göğüsleriyle Pasifik sularından fırlayıp çıktığı zaman, kadının özgürleştiği zamandı. Iacocca, yanında çalışan birinin kendi firmasını kendinden daha başarılı yönetmesini affetmeyen bir mirasçının öfkesi yüzünden kapı dışarı edildiği için starlaştı. Zaman işletmecilerin özgürlüğe kavuştuğu zamandı.”

Star Olmak Kalıcı Olmaktır

Yaygın meta üretiminin çocuğu olan reklamcılık, dönüp dolaşıp babasını yüceltmek zorunda herhalde. Seguela da aynısını yapıyor. Müzikten siyasete, futboldan sinemaya birçok starı anlatıyor ama kalbi (cüzdanı saymıyoruz bile) ürünlerden, mallardan yana. Geleceğin en büyük yıldızlarının dev şirketlerin hünerli yöneticileri olacağını söyleyen Seguela, önce Ford fabrikalarında büyük başarı kazanan ancak, ikinci Henry Ford’un, “Sizi sevmiyorum” lafıyla kendini kapının önünde bulan, bunun üzerine batmakta olan Chrysler’in başına geçen Lee Iacocca‘ya tapıyor. Cevval reklamcı ABD’nin en yüksek ücretli yöneticisinin hayranı. O kadar ki, kendini, “Ah ne olurdu kamu alanında ve siyasette de onun gibi adamlar yer alsaydı” mealinde laflar etmekten alıkoyamıyor.

Reklamcımızın starlık ilkeleri ise şöyle: Star olmak kalıcı olmaktır, neysen o ol, sınırlarını zorla, kendin kal, seni diva yapanı unutma, başkalarının aynası ol, tanınmış olmayı şöhret sanma, medyatik overdose’dan kaçın, içgüdünü yıkma, nüktedan ol, star tohumun yoksa vazgeç… tabi 25 ilke daha var ama anlatırsak kitabı okumanızın bir anlamı kalmayacak diye burada yazıya son veriyoruz.

Jacques SEGUELA tarafından yazılan Yarın Çok Star Olacak kitabı ile ilgili yazı hoşunuza gittiyse aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi
  2-En iyi Bilimkurgu Kitapları
  3-Lanetli Kitaplar – Süleyman’ın Kitabı

Konu ile ilgisi olmayan short horror stories okumak isterseniz buyrun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.