Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi

Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi

Eski dergi arşivimden bugün sizinle paylaşacağım yazı Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi ile ilgili olacak. Düşler 8 ayrı kısa film niteliğinde ” 8 düş “ten oluşuyor. Bu sekiz düş, Akira Kurosawa’nın düşleri olmakla birlikte her bir düşü anlamak, derin bir inceleme gerektiriyor.

Dünya sinemasının en büyük ustalarından, Japon yönetmen Akira Kurosawa, dört yıllık hazırlık ve 12 aylık çekim aşamasından sonra “Düşler”ini filmleştirdi. Filmde, Akira Kurosawa kendi yaşamını ve yaşamak istediklerini şiirsel görüntülerle anlatıyor. Bir buğday tarlasında Van Gogh ile karşılaşıyor, nükleer savaştan kurtuluyor ve insanlığın haline bakıp yüreği burkuluyor.

16 Mayıs 1990’da başlayan Cannes Film FestivaliJapon sinemasının imparatoru Akira Kurosawa’nın Düşler filmi (Dreams) ile açılışı gerçekleştirmiştir.

Düşler, 26 Mart gecesi, bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm çalışmaları nedeniyle, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin “Özel Oscar Ödülü” ile onurlandırılan Akira Kurosavva’nın 28. filmi… Japon yönetmenin, Amerikan sermayesiyle çektiği ilk film bu… Düşler, dört yıl süren yoğun bir hazırlık döneminin ürünü. Film için gerekli finansmanı Amerikan sinema pazarından sağlayanlar ise, yönetmenin iki yakın dostu; Francis Ford Coppola ve George Lucas.

Kurosawa, dört yıl boyunca kafasındaki filmin tüm planlarını guvaş boya ile tek tek resimledi. Ve Warner Bros’un sağladığı 12 milyon dolarlık destekle, 1989 yılının ocak ayında “motor” diyen yaşlı usta, Düşler’i tam bir yıl sonra, Ocak 1990’da tamamladı.

Kurosawa İki Düşünü Çekemedi

Projenin başında Kurosawa, on düşünü peliküle aktarmayı düşünüyordu. Ancak zaman ve finansman sorunları yüzünden sekiz düşle yetinmek zorunda kaldı imparator… Düşlerinin ortak kahramanı kendisi… Filmde Kurosawa’yı daha önce yönetmenin Ran filmindeki talihsiz kral rolüyle tanıdığımız Akira Terao canlandırıyor.

Akira Kurosawa Dreams 1. Düş Güneş Yağmurun İçinden Doğar
Akira Kurosawa Dreams 1. Düş Güneş Yağmurun İçinden Doğar

“Güneş Yağmurun İçinden Doğar” başlıklı birinci düşünde Kurosawa, seyirciyi kendi çocukluğuna götürüyor. Anlattığı, eski ve gizem dolu bir Japon efsanesi: Güneş yağmurun içinden doğduğunda, tilkiler evleniyor. Yönetmen çocukluğunun bu güzel masalını sayısız maskelerle gerçek bir şölen atmosferinde peliküle aktarıyor.

Akira Kurosawa Dreams 2. Düş Şeftali Bahçesi
Akira Kurosawa Dreams 2. Düş Şeftali Bahçesi

İkinci düşün adı “Şeftali Bahçesi”. Kurosawa artık yetişkin bir delikanlı. Bebeklerle dolu bir şeftali bahçesinde genç ve güzel bir kızı izliyor. Kurosawa’nın sinemasında görüntünün şiirselliği çok önemli. O noktayı yakalamak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor. Örneğin dört adamın öldürücü güneş altında bir vadiden geçerken Kar Kraliçesi ile karşılaştıkları sahneyi anlatan Üçüncü Düş için, stüdyoda dev bir karlı dağ kurdurtmuş.

Akira Kurosawa'nın En iyi Filmi Dreams 3. Düş Tipi
Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams 3. Düş Tipi

Provasız Bir Kerede Çekilen Sahne: Tüneldeki Hayalet Askerler

Akira Kurosawa'nın En iyi Filmi Dreams 4. Düş Tünel
Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams 4. Düş Tünel

Dördüncü düş Kurosawa’nın diğer filmlerinin temasıyla oldukça çelişkili. Her zaman savaşın şiirselliğine inanan ve Samuray geleneğine tutkun filmlere imza atan yönetmen, “Tünel” başlıklı düşünde militarizmi eleştiriyor. Birliğinden sağ kalan tek asker olarak savaştan dönen Kurosawa karanlık bir tünelin ucunda silah arkadaşlarının hayaletleriyle karşılaşıyor. Bu sahnenin özelliği, üç ayrı kamera ile provasız, bir kerede çekilmesi…

Akira Kurosawa Dreams 5. Düş Kargalar
Akira Kurosawa Dreams 5. Düş Kargalar

Kargalarla Dolu Buğday Tarlasında Kurosawa ve Van Gogh Karşılaşıyorlar

Beşinci düş “Kargalar”, hoş bir sürpriz. Yönetmen Kurosawa 1990 yılı bütün dünyada ölümünün 100. yılında anılan ünlü ressam Vincent Van Gogh ile buğday tarlasında sohbet ediyor. Bu çakışma tamamen tesadüf. Yoksa Van Gogh’un 100. yılı furyasından puan kapma kesinlikle söz konusu değil. Kurosawa “Neden bir başka ressam değil de Van Gogh?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Bir zamanlar ressam olmayı çok istedim. 18 yaşındayken Van Gogh için deli olurdum. Düşlerimde ona yer vermemezlik edemezdim. Onunla kargalarla dolu bir buğday tarlasında karşılaşıp konuşmayı hep istemişimdir.”

“Kargalar” düşü, filmin en pahalı bölümü… Geniş planda buğday tarlasının önünde yönetmen ve ressamın karşılaştıkları sahne için, önce Van Gogh’un orijinal tablosunun fotoğrafları çekilmiş. Daha sonra ressamlar bu fotoğraftan yola çıkarak iki adamın karşılaştığı biçimde tablonun taklidini yapmışlar. Ve nihayet bu taklit tablo Sony firması tarafından sağlanan özel kameralarla 40 kez büyütülerek film karesi haline dönüştürülmüş.

Başak Boylarını Orijinal Van Gogh Tablosundakine Yakın Tutabilmek İçin

Ressam ve yönetmenin birbirleriyle sohbet ettiği, kargaların uçuştuğu yakın plan çekimleri için ise, Kurosawa altı ay boyunca tüm Japonya’yı karış karış dolaşarak benzer bir buğday tarlası aramış. Buğday başaklarının boylarını orijinal Van Gogh tablosundakine yakın tutabilmek için, köylülere büyük paralar ödenerek hasat bir süre bekletilmiş.

Kargalar için Japonya’daki tüm avcı dernekleri seferber edilmiş. Çekim boyunca tarladaki yabancı maddeleri elinde elek, tek tek temizleyen Kurosawa, 31 Temmuz günü bu bölümün çekimleri sona erdiğinde, bir çocuk gibi sevinerek ellerini çırpmaktan alamamış kendini… Kargalar düşünde ünlü ressam Van Gogh’u canlandıran kişi ise, İtalyan asıllı Amerikalı yönetmen Martin Scorsese… Taksi Şoförü, Azgın Boğa, Günaha Son Çağrı gibi ödüllü filmlere imza atan Scorsese, Kurosawa’ya saygısından, filmde beş kuruş para almadan oynamış.

Apocalypse now

Akira Kurosawa Dreams 6. Düş Ateş İçindeki Fuji Dağı
Akira Kurosawa Dreams 6. Düş Ateş İçindeki Fuji Dağı

Filmin son üç düşüne kâbus demek daha doğru. “Ateş İçindeki Fuji Dağı” başlıklı altıncı bölümde bir nükleer santraldeki patlama sonucu Fuji Dağı faaliyete geçiyor ve lav püskürtmeye başlıyor. Kızıl ölümden kaçan çaresiz insanların görüntülendiği bu kâbus sahnesinin hazırlık çalışması, iki hafta sürmüş. 2000 figüranın rol aldığı sahnenin çekimi ise iki saati almış.

Akira Kurosawa Dreams 7. Düş Ağlayan Canavar
Akira Kurosawa Dreams 7. Düş Ağlayan Canavar

Yedinci Düş “Ağlayan Canavar”da Kurosawa nefret ettiği zenginlerden ve bürokratlardan intikamını alıyor. Nükleer felaketin ardından yarı insan yarı hayvan biçiminde garip yaratıklara dönüşen zenginler ve bürokratlar, bir vadide çılgın ve çaresiz gidip geliyorlar.

Onca karamsarlığına karşın Kurosawa, filmini yine de umutla bitiriyor. Son bölümde karşılaştığı yaşlı adam eğiliyor ve kulağına şu sözleri fısıldıyor: “İnsanlar bugün kendilerinin de doğanın bir parçası olduğunu unuttular…” Chisnu Ryu’nun ağzından çıkan bu sözler, Fuji Dağı’nın eteğinde insanlardan uzak yaşayan yönetmen Akira Kurosawa’nın belki de insanlığa son vasiyetnamesi.

Akira Kurosawa’nın En iyi Filmi Dreams (Düşler) incelemesi ile ilgili yazı hoşunuza gittiyse aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Korku Seansı Filminin Lanetli Bebeği Annabelle ‘in Gerçek Öyküsü
  2-En iyi Bilimkurgu Kitapları
  3-Yerli imalat ilk Türk Robot

Konu ile ilgisi olmayan short horror stories okumak isterseniz buyrun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.