Niaux Büyücüsü  – ilk Mağara Resimleri

Niaux Büyücüsü  – ilk Mağara Resimleri – ilk insanlar Ne Yerlerdi

ilk insanlar Ne Yerlerdi ?

Eski dergi ve gazete arşivimden bugün sizin için seçtiğim yazı Niaux Büyücüsü ve ilk mağara resimleri ile ilgili. Bu yazıda ilk insanlar ne yerlerdi, yemek bulmak için neden büyücülere ihtiyaçlara vardı gibi soruları cevaplayıp ilk insanların ve kabilelerin inanışlarına göz atacağız. Şimdi gelin o dönemlere gidelim… ilk insanlar ne tarım yapıyorlardı, ne de hayvan yetiştiriyorlardı. Tek besinleri avladıkları hayvanlar ve yabani meyvelerdi. Ayrıca meyve bulma ve avlanmadaki şanslarının tamamen büyücülük törenlerine bağlı olduğuna inanıyorlardı.

Niaux Büyücüsü  - ilk Mağara Resimleri - ilk insanlar Ne Yerlerdi
Niaux Büyücüsü  – ilk Mağara Resimleri – ilk insanlar Ne Yerlerdi

Günlerdir bütün kabile biraz meyve ile biraz böcekten başka bir şey yemedi. Av kurudu sanki; hiçbir hayvan avcıları yanına yaklaştırmıyor. Kabilenin erkekleri, bütün büyü gücünü kullanarak eski av bereketini geri getirsin diye büyücü başına yalvarmaya gittiler. Büyücü için olanca gücünü kanıtlayabileceği zafer saati gelip çattı artık. Tok bir sesle sağa sola emirler yağdırıyor: içlerinden seçtiği üç avcı bu gece onunla birlikte vadinin öbür yanındaki tapınağa gidecekler.

Dört erkek yavaş yavaş gecenin karanlığında kayboldu. Önce bu ilk sınavı atlatmak, karanlığın yarattığı o körlemesine korkuyu yenmek zorundalar. Uzun süre yürüdüler: sessizliği bozacak tek söz çıkmıyor ağızlarından. İşte nihayet mağaranın kapısı gözüktü, hepsi girdiler içeri. Ellerindeki yağ lambası durmadan titreşen, duvarlarda korkunç gölgeler yapan hafif bir ışık saçıyor etrafa. Yürüdükleri dar geçit hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor dört erkeğe.

ilk Büyücüler ve inanışlar

Birdenbire, salonun birkaç basamaklı girişine vardılar; geçen yıl bu salonda üç genç büyücünün büyücülüğe kabul töreni yapılmıştı; kutsal dansın ritmine kapılarak çiğnedikleri toprakta hala genç büyücülerin ayak izleri duruyor. Büyücübaşı ağır hareketlerle lambasını kaldırıp, üstü kille örtülü bir duvarı aydınlattı. Parmağıyla killeri kazıdı: önce bir çizgi gözüktü, sonra bir at silueti, ardından da dört nala giden kalabalık bir at sürüsünün resmi belirdi duvarda… Hayvanlar gözlerinin önünde canlanıvermiş gibiydi. Avcıların yüreğini birden saygıyla karışık bir din korkusu kapladı ve kutsal ruhlara uzun uzun dua ettiler. Dönüşte, hepsi gene sessizce yola koyuldu. Bir süre sonra, uzaktan uzağa kabilenin sevinç çığlıklarını duydular: yabani bir at sürüsü bir saattir karşıdaki çayırlıkta dolaşıp duruyordu. Doğrusu ya, büyücübaşı avdan aldığı aslan payını iyice hak etmişti.

Niaux Büyücüsü ve ilk insanlar ne yerlerdi konulu paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- iskenderiye Müzesi – Dünyanın En Zengin Kütüphanesi
  2-Lanetli Kitaplar – İskenderiye Kütüphanesi Neden Yakıldı ?
  3-ilk Yerleşik Hayat ve Tarım

If you know English you can read First 5 Scary Movies in History

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.