Paris Su Baskını ve Sel Felaketi Bilançosu 25 Ocak 1910

Paris Sel Felaketi 25 Ocak 1910 – Paris’in Sular Altında Kalması

25 Ocak 1910 günü meydana gelen Paris Sel Felaketi ile ilgili bugün paylaşacağım yazı ile sizi 1 asır geriye Fransa’nın Paris kenti sokaklarına götürmek istiyorum… 19 Ocak 1910 günü, Paris ve çevresinde son derece şiddetli bir fırtına patlamıştı. Durmak dinlenmek bilmeden yağan yağmur yüzünden kısa bir süre içinde yükselen Seine nehri 22 Ocak 1910 tarihinde taştı. Nehrin suları Eiffel Kulesi’nin ayaklarına kadar geldi ve metro tünellerine dolmaya başladı.

Paris Su Baskını 1910
Paris Su Baskını 1910

Paris Alma Köprüsü Üzerinde Bulunan Ünlü Asker Heykeli Suya Gömülüyor

25 Ocak günü, su baskını tam bir facia halini aldı; caddeler dereye dönmüştü. Öyle ki, karşıdan karşıya geçebilmek için cadde üzerine köprü kurmak gerekiyordu. Tramvaylar çalışmaz olmuştu; evlerin alt katlarında oturanların kurtarılması, daha yukarıda oturanların da yiyeceklerinin sağlanması lazımdı.

Paris Sel Felaketi 25 Ocak 1910
Paris Sel Felaketi 25 Ocak 1910

Aşağı mahallelerde bazı caddeler iki metre su altında kalmıştı. Sokaklardaki hava gazı lambaları söndürülemiyordu. Geceleyin ise hava gazı lambalarının sarı ışığı, üstünde her çeşit maddenin yüzdüğü çamurlu suları aydınlatıyordu. Toprak, yer yer yarılmaya başlamıştı; Alma Köprüsü‘ndeki ünlü Asker Heykeli, ağız kısmına kadar suya gömülmüştü.

Seine Nehri Kıyıları Yükseltilip Paris’e Baraj İnşa Ediliyor

Nihayet sular 29 Ocak’tan itibaren çekilmeye başlayınca Paris’in hazin manzarası da ortaya çıktı. Artık sıra Paris’in bir daha böyle bir felakete uğramasını önlemek için önemli çalışmalar yapmaya gelmişti. Seine Nehri kıyıları yükseltildi. Suyun akışını kontrol altına almak için de barajlar yapıldı.

Bunlar da ayni gün oldu: 1972  Japonya ve Rusya 27 yıldır süren düşmanlığa son veren bir barış anlaşması imzalamaya karar verdiler.

Geçmişten bir kesit olarak sunduğumuz Paris’in sular altında kalması ile ilgili paylaştığımız yazıyı beğendiyseniz aşağıdan benzer yazılar okuyabilirsiniz:

  1- Tarihimizde Tuhaf Hadiseler
  2-Doktor Edward Jenner Çiçek Aşısını Nasıl Buldu
  3-Yaşanmış ilginç Tarihi Olaylar

İngilizce biliyorsanız, hoşunuza gidebilecek korkunç, tuhaf ve kült yabancı korku hikayeleri best weird and scary horror stories sitemde bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz  başınızdan geçen veya çevrenizden duyduğunuz ilginç hikayeleri bize yazabilir ve sitede adınız ile birlikte yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. Hepinize mutlu günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.