Satılan Mal Geri İade Edilebilir Mi ?

Satılan Mal Geri iade Edilebilir Mi

Satılan mal geri iade edilebilir mi?… Firmalar bazen koca harflerde “SATILAN MAL GERİ ALINMAZ” yazılı kağıtları yapıştırabiliyorlar dükkanların duvarlarına. Bazıları ise daha sinsi davranıyor, ürünü satarken, “Hallederiz, kolay o işler, sorun olursa geri getir” şeklinde konuşurken malı iade etmeye kalktığınızda “Yok hemşerim sattığım malı geri almam artık” diyebiliyor.

Öte yandan TV’lerde ara sıra beliren tüketici uzmanlarına göre her şey güllük gülistanlık. Malı iade de edebiliyorsun, değiştire de biliyorsun, hatta satılan mal için paranın bir kısmını geri de alabiliyorsun. Var mı böyle bir şey acaba ?

Mevzuat biraz karışık olsa da biraz araştıran doğrusunu bulmakta zorlanmaz. Öyle her denilene inanmak, uydum akıllı olmak yerine mevzuat gov.tr den kanun okumak aydınlanmak için yeterli.

Bazı durumlarda mağazadan aldığınız ürünü iade etme veya değiştirme hakkına sahipsiniz. Ama aldığınız mal ayıplı değilse satıcının dediği doğrudur. Yani dükkandan alıp eve gelince beğenmediğiniz malı keyfi iade edemezsiniz.

Önce malın ayıplı olması ne demek, ne zamana kadar başvuru yapılıyor onu öğrenmek lazım. Yenilenen tüketici kanununda bunlar mevcut.

DAHA FAZLASI… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.