Yaşanmış Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Vadedilmiş Topraklar

Yaşanmış Tarihi Hikayeler  – Vadedilmiş Topraklar – İlyat ve Arkadaşları

Yaşanmış tarihi hikayeler  yazı dizimizde bugün sizlere iki kavmin “Vadedilmiş topraklar“ı ele geçirmek için birbirleriyle girdikleri savaşı ve bu savaşta esir düşen İlyat ve arkadaşlarının hikayesini anlatacağız. Şimdi gelin o zamanlara gidelim.

İbraniler, “Vadedilmiş Topraklar” ı ele geçirebilmek için düşmanlarıyla çok çetin savaşlara girmek zorunda kaldılar. Savaştıkları halkların içinde en amansızı da Filistinlilerdi.

Filistin’in Tanrısı Dagan İbranilerin Tanrısı Yehova’ya Karşı

Yaşanmış Tarihi Hikayeler  - Vadedilmiş Topraklar - İlyat ve Arkadaşları
Yaşanmış Tarihi Hikayeler  – Vadedilmiş Topraklar – İlyat ve Arkadaşları

Filistin’in tanrısı Dagan, İbranilerin tek tanrısı Yehova‘nın karşısında güçsüz mü kalacak? Sımsıkı bağlandıkları içi tek bir hareket yapamadan öylece duran İlyat ile iki arkadaşı, büyük bir kaygıyla kendilerine durmadan bu soruyu soruyorlar. Yapacak hiçbir şey yok; kalın bir iple İlyat ve arkadaşları İbraniler tarafından bağlandı, özellikle elleri, ayakları sıkıca sarıldı.

İlyat ve arkadaşlarının çevrelerinde dolaşarak tüm hareketlerini kollayan nöbetçi bile gözlerine inanamıyor şimdi. Daha düne kadar şeytandan korkar gibi korktukları, neredeyse kılıç bile işlemeyen madeni zırhları yüzünden Tunçtan Adamlar adını taktıkları bu savaşçıların burada ne işi var? Çoğu dev gibi iri yarı olan Filistinliler’in sanki o olağanüstü güçleri yetmezmiş gibi, bronz silahları, kılıçlar, ve mızrakları İsrailli düşmanların silahlarından çok daha üstün. Bu devleri olduğundan da iri gösteren o kuş tüyü ve at kılından yapılmış tepelikler, en gözü pek savaşçıların bile korkudan kanını donduruyor.

Bütün bunlardan sonra Filistinlilerin uğradığı o son bozgunu nasıl açıklamalı? Kuşkusuz İbraniler bu son çarpışmada kendilerinden beklenmeyen; bir canlılık ve sonsuz bir cesaret gösterdiler: sanki hepsi seve seve ölüme koşar gibiydiler ve silahlarına dört elle sarılmışlardı. Fakat İlyat özellikle, saflar halinde dizilmiş olan düşmanlarının ilk kez belli bir düzen içinde savaştıklarına şaşırdı. Yoksa Filistin’in tanrısı Dagan, din kurallarını savsakladıkları için kullarını böyle bir bozgunla cezalandırmak mı istedi?

Savaşta İbranilere tutsak düşen Filistinliler, kendilerini bekleyen korkunç cezayı düşündükçe ölümü tercih ediyorlar: İbranilerin çalıştıracak adam bulamadıkları bakır, altın ya da türkuvaz ocaklarında çalışmak doğrusu ölümden de kötü!..

Yaşanmış tarihi hikayeler yazı dizimizde bugün sizlerle paylaştığımız İlyat ve arkadaşları ile ilgili hikaye hoşunuza gittiyse aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz:

  1- Çocuklar İçin Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Antik Çağ Madencileri
  2-Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Efsanevi Girit Kralı Minos’un Denizcileri
  3-Yaşanmış Gerçek Kısa Tarihi Hikayeler Yahudilerin Gerçek ve Sahte Peygamberleri ile Yehova İnançları

If you like to read horror stories you can read this out of body experience story

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.