Kuş Ülkesi Habeşiştan – Siyahi Firavunlar Ülkesi

Kuş Ülkesi Habeşiştan’ın Meroe Şehrinde Geçen Kısa Tarihi Öykü

Bugün sizlere Kuş ülkesi Habeşiştan’da geçen ve kısa tarihi öykü niteliğinde olan bir yazı paylaşmak istiyorum. Vakit kaybetmeden antik çağda geçen hikayemize başlayalım… Sudan’da, Nil Irmağı yakınlarında kurulmuş Mısırlıların Kuş ülkesi (Habesistan yani Etiyopya), Yunan-Roma devrinin Nübye’si (Siyahi Firavun ülkesi) bugün tamamı ile kumlar altındadır. Bu bölgede yapılan kazılar sonucu, tam 2500 yıldır demir döküm atölyeleriyle ününü sürdüren Meroe Şehri kalıntıları ortaya çıkarılabildi.

Asur Ordusu Mısırlıların Bilmediği Demirden Yapılmış Silahlar Kullanıyor

Firavun imparatorluğu kuzeyden, çok uzaklardan gelen Asurlular’ın istilasına uğradı. Bugüne dek hiçbir ülke Asya’nın içlerinden kopup gelen bu savaşçılara karşı koyamadı. Asur ordusu Mısırlıların hiç bilmediği, demirden yapılmış silahlar kullanıyor. Firavunun askerleri düşmanın elindeki bu harika silahlardan birkaçını ele geçirip Meroe Şehrine götürdüler. Bu küçük şehrin madencileri öteden beri bakırı işlemeyi biliyorlardı, fakat toprak düzeyindeki bitmez tükenmez demir yataklarına o güne kadar hiç el sürülmemişti.

Kuş Ülkesi Habeşiştan'ın Meroe Şehri
Kuş Ülkesi Habeşiştan’ın Meroe Şehrinde Geçen Kısa Tarihi Öykü

Kralın emri üzerine, o tarihten itibaren demir işletmeciliğine başlandı. Meroe Şehrindeki demirci ustalarının sayısı topu topu 50 ile 80 kişi kadar. Bu ustalar, sırlarını kimseye kaptırmamak için köyden uzak bir yere yerleştiler. Yapacakları ilk iş, fırınları ısıtmak için gerekli olan odun kömürünü hazırlamak. Daha sonra maden filizini fındık büyüklüğündeki parçalar halinde kırmaları gerekiyor. Bu işler bitince, en gençlerinden oluşan bir grup bütün bir gün ve bütün bir gece boyu, çalan davulun temposuna uyarak, manda derisinden yapılmış büyük bir körükle ateşi canlandıracaklar. Ve yavaş yavaş, o eritici sıcaklıkta maden sıvı hale geçecek. Fakat, müzik ve dans olmadıkça bu büyük mucize gerçekleşemez. İnandıkları çok tanrılı inançta, tanrılarını hoşnut etmek için müzik eşliğinde dans etmeleri şart.

Demirciler de Mısırlı Büyücüler gibi Halktan Saygı görüyor

Fırın, kümbet gibi biçimi, koyu tuğla rengiyle bir ana karnını andırıyor. Ve erimiş madenin bu fırından akışını, demirciler her seferinde bir doğum heyecanıyla kutluyorlar. Demircilerin bütün gereksinmelerini karşılayan köylüler, ancak Mısırlı büyücülerin başarabildği böyle bir mucizeyi gerçekleştirebildikleri için bu ustalara karşı büyük bir saygı ve korku besliyorlar.

Antik çağ hikayesi de sayılabilecek Kuş ülkesi Habeşiştan’ın Moreo Şehrinde geçen kısa tarihi öykü hoşunuza gittiyse aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz:

  1- Kısa Tarihi Öyküler – Mısırlı Katip Pepi I Meryre
  2-Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar – Efsanevi Girit Kralı Minos ve Denizcileri
  3-Yaşanmış Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar Vadedilmiş Topraklar

If you want to read scary stories you should read Real Scary Witch Stories

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.