Mısır Piramitleri Yapımında Çalışan İşçilerin Hayatı

Çocuklar için Kısa Tarihi Öyküler

Çocuklar için kısa tarihi öyküler yazı dizimizde bugün sizlere Mısır Piramitleri inşasında çalışan işçilerin hikayesini paylaşacağız. Kahire yakınlarındaki Keops ve Kefren piramidi kusursuz tekniği ve güzelliği karşısında uzmanlar bugün bile hayranlıklarını gizlemiyorlar. Bir bu piramitler, bir de Çin Seddi, insanoğlunun bugüne dek yaptığı taş anıtların en önemlileridir.

Mısır Piramitleri İşçilerinin Hikayesi

Hurşit uzun bir süre ailesinden ve deltada kurulmuş köyünden ayrı kalacak. Bu yıl gene kralın katipleri, Keops piramidinin yapım çalışmalarına katılmak üzere onu işbaşına çağırdılar. Hiç aralıksız 15 yıldır, Nil’in kabarma mevsimi başlar başlamaz taş ocağındaki görevine çağrılır Hurşit. Yılların verdiği tecrübeyle yirmi kişilik bir ekibi yönetiyor şimdi.

Mısır Piramit İşçileri Beton Bloğu Taş ile Keserken
Çocuklar için Kısa Tarihi Öyküler

Taş ocağında iş ağır, fakat vezir bütün işçilere köylerindeki mevcut imkanlardan daha iyi yaşama koşulları sağladığı için hayatlarından memnunlar. Günde üç öğün dövülmüş buğday, haşlanmış balık, soğan ve sarımsak dağıtılıyor. Ayrıca isçiler istedikleri kadar bira içebilirler. İşçiler uyumak için, köylerindeki kuru balçıktan yapılmış kulübelerden pek farklı olmayan taştan kulübelerine çekiliyorlar.

Piramitlerde Kullanılan 1 Metre Kalınlığında 2 Metre eninde 3 Metre Boyunda Taş Bloklar

Hurşit ve adamları için hiçbir günün bir diğerinden farkı yok. Bütün gün taş ocağında, kızgın güneşin altında, toz toprağın içinde çalışıyorlar. Bir metre kalınlığında, iki metre eninde üç metre boyundaki taş bloklarını ocaktan çıkarıp hazırlamak onların görevi. Bugün, böyle bir taş bloğu çepeçevre sarmış olan değersiz kayaları parçalayacaklar.

Hurşit’in verdiği bir komutla işçiler sıra oldu. Çok sert bir kaya olan doleritten yuvarlak bir taş parçasını bütün güçleriyle ve Hurşit’in belirlediği kırma çizgisinin üstüne gelecek şekilde sırayla fırlatıyorlar. Çok dikkat isteyen bir iş bu. Taşın yüzeylerini ince kumla daha kolay perdahlayabilmeleri için kırığın çok düzgün olması gerekiyor.

Birdenbire, taşın üstündeki yarık çatırdayarak açıldı. İşçiler, taşçı kalemleriyle çatlağı iyice ayırdılar. Sonra içine tahta kamalar sokup uzun uzun suladılar. Suyun etkisiyle şişen tahta kamalar çatlağı genişletecek ve böylelikle blok, çevresini saran kayalardan ayrılacak.

Mısır Piramitleri inşasında çalışan işçiler ile ilgili paylaştığımız kısa tarihi öykü hoşunuza gittiyse aşağıdan benzer diğer kısa hikayeleri de okuyabilirsiniz.

  1- Kısa Tarihi Öyküler – Mısırlı Katip Pepi I Meryre
  2-Kuş Ülkesi Habeşiştan – Siyahi Firavunlar Ülkesi
  3-Kısa Tarihi Hikayeler ve Masallar Antik Çağ Madencileri

Dilerseniz, Mısır Piramitleri ile ilgili bilinmeyen sırlar adlı videoyu buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Mısır Piramitleri Yapımında Çalışan İşçilerin Hayatı” için bir yorum

  • Temmuz 16, 2018 tarihinde, saat 11:39 am
    Permalink

    Mısır piramitlerinin insan eliyle yapılamayacağı iddia ediliyor. O kadar ağır blokların yüzlerce yılda bitmesi gerektiği söyleniyor. Doğru olabilir çünkü o blokların her biri tonlarca ağırlığa sahip ve yapımı eminim çook uzun yıllar sürmüştür.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.