Antik Mısırda Geçen Kısa Tarihi Hikayeler

Antik Mısırda Geçen Kısa Tarihi Hikayeler

Antik Mısır Mezar Süslemecisi

Kısa Tarihi Hikayeler
Kısa Tarihi Hikayeler

Kısa tarihi hikayeler, eski öyküler… Mısır anıtlarını seyrederken insan büyülenmişcesine kendinden geçer. Gerçekten de, bu anıtların yapımındaki teknik ustalık ve bütün yüzeyleri kaplayan süslemelerin mükemmelliği karşısında hayranlık duymamak elde değil.

İşçiler, mezarın girişini kapatan tahta iskeleyi kaldırıp ortalıktaki yapı gereçlerini topladılar. Şimdi mezarda çalışma sırası, o bölgenin en ünlü ve en zengin sanatçısı olan Ahmes Nefer’de. Çiçek hastalığına yakalanıp bir hafta içinde toprağa düşen en yüksek devlet görevlilerinden birinin mezarını süslemek üzere hemen işe başlayacak.

Ölünün akrabaları bütün duvarların fresklerle süslenmesini istediler. Fırçalarını, boyalarını ve kömür kalemlerini alarak mezara gelen Ahmes Nefer, henüz boş olan yüzeyleri tek tek ölçüp inceliyor. İçinde bir esin doğmaya başladı bile. Şimdiden kafasında pek çok kompozisyon tasarladı: balık avı sahneleri; avcıların ağlarına tutsak olmuş bir yaban kazı sürüsü. Ayrıca fresklerinde büyük şölenleri, tanrılara kurbanlar ve armağanlar sunuluşunu da canlandıracak.

Ölen kişiyi gerçeğe en uygun biçimde yansıtacak olan resimleri mezarın her yerine işlenecek. Böylece ölünün ruhu bütün bu resimlerin içine sığınıp günlük yaşantıyı anlatan sahnelere katılabilecek. Kısacası sanatçı bu yapıtıyla ölüye, öbür dünyada yaşamını sürdürebilmesi için bir şans tanıyacak. Ahmes Nefer bu çalışmasının karşılığında isterse 100 kile buğdayı, isterse 50 küp hurma şarabını tercih edebilir; ayrıca altın mücevherler de alacak. Ama en önemlisi, iş devam ettiği sürece, yani en azından bir yıl sanatçı ve ailesi geçim derdini hiç düşünmeyecekler.

Ahmes Nefer şanslı ve mutlu bir insan; herkes onun mesleğine saygı gösteriyor ve yetenekli bir sanatçı olduğunu kabul ediyor. Müşterilerinin hepsi zengin olduğu için sıkıntısız ve rahat bir hayat sürebiliyor.

Antik Mısır’da Mezar Hırsızları

Kısa Tarihi Hikayeler – Eski Öyküler

Mısır mezarlarındaki değerli hazinelerden ancak pek azı günümüze kadar gelebilmiştir. Çünkü Eski Çağ’dan beri hırsızlar mezarları yağma edip, zenginliği dillere destan olan bu hazineleri elde edebilmek için bütün yolları denediler.

Açlık ortalığı kırıp geçiriyor. Çakal yılından sonra şu sırtlan yılını da bir atlatabilsek… Kimse bir şey bulamıyor artık. Açlıktan ölmemek için on kişilik bir çeteye katıldım ben de. Hep birlikte, varlıklı kişilerin mezarlarındaki değerli eşyaları çalacağız. İşi büyük bir gizlilik içinde, en ince ayrıntısına kadar planladık. Karanlık basar basmaz meşalelerimizi de alıp yola koyuluyoruz.

Sıra mezarın gizli girişini bulmaya gelince ilk güçlükler başlıyor. Ama biz güçlüklerden kolay kolay yılacak insanlar değiliz. Girişi bulunca galeriye ilk ben dalıyorum: içlerinden en çevik, en zayıf, üstelik en gözüpek benim. Gene de, ölümü dile getiren o resim ve heykellerin bakışlarıyla yıldırım çarpmış gibi vurulup ölüvermek korkusu, öbürleri kadar benim de kalbimi çarptırıyor. Fakat bu öldürücü güçleri etkisiz bırakmak için bir yol buldum ben.

Resimlerle heykellerin mezarın neresinde olabileceğini biliyorum ve onlara hiç bakmamaya dikkat ederek doğru o yöne gidiyorum. Her zaman yanımda taşıdığım keskiyi el yordamıyla batırıp heykellerin gözlerini oyuyorum. Ellerim titriyor ama kimseye belli etmiyorum bunu.

Mezarların içindeki duvarlar boydan boya beddua ve lanet sözleriyle kaplıdır. İnsan bu sözleri okuduğu zaman damarlarındaki kanı donabilir. Ama ben bu yazılardan hiç korkmuyorum: çünkü okuma bilmiyorum ben.

İyi bir meslektir bu. Tek kusuru düzensiz bir iş olması. Fakat mezarlardan topladığım ganimetler benim ve ailemin geçimini rahat rahat sağlayabiliyor. Yaptığım işten kuşkulanmamaları için de çok tedbirli davranıyorum.

Bu ay benim payıma bir yığın mücevher düştü, hepsi en azından yarım altın eder. Eğer biraz tutumlu davranırsam, bu para bizi aylarca geçindirir.

Eski Mısır Köylüleri

Mısır köylüleri, Sirius yıldızının doğup gökyüzünde parlayacağı 20 temmuz gününü sabırsızlıkla beklerler. Çünkü o gün Nil’in kabarma mevsimi başlayacaktır ve bütün tarım buna bağlıdır..

Birkaç gündür nehrin suları alçalıyor. Pepi ile iki kardeşi, sadece bellerine bir peştemal dolamışlar, yalın ayak, acele acele tarlaya gidiyorlar. Ağabeyleri önden yürüyor; omzunda taşıdığı iki saplı bir sepetin içinde tohumluk buğdayla arpa var. Hemen arkasında iki kardeşi, iki genç ineğin çektiği karasabanı sürüyorlar. Ağaç sabanın ağzı, tohumları henüz nemli olan toprağa gömüyor; daha iki ay tarlaları sürekli sulamak zorunda kalacaklar. Geniş ve karmaşık bir kanal sistemi, «şaduf» denilen su terazileri yardımıyla tarlalara bol su vermelerini sağlıyor.

Nehrin kabarma mevsiminde köylünün yapacak çok işi vardır. Samanlı topraktan yapılmış, hasır eşyalarla döşenmiş evinin çevresindeki sebze bahçesini eker, karpuz, pırasa, marul, soğan ve sarımsak yetiştirir. Bahçesinde ayrıca duvara tırmanmış büyük bir asma var: bu asmanın üzümlerinden nefis şaraplar yapacak. Ayrıca her gün iki ineğin, birkaç güvercinin ve kazların bakımını da unutmamak gerek.

Nihayet hasat mevsimi de geldi. Firavunun katipleriyle arazi memurları tarlaları dolaşıyorlar: görevleri o yılki ürünü hesaplamak ve tarlaların sınırını çizmek. Ancak ondan sonra köylüler hasada başlayabilirler.

Erkekler günün ilk ışığından akşamın geç saatlerine kadar, bir ağaç dalının üzerindeki çatlağa keskin çakmaktaşı kırıkları çakılarak yapılmış kısa bir orakla başakları biçiyorlar. Kadınlar biçilen başakları önce tarlanın kenarına, sonra köye taşıyorlar. Orada başaklar geniş bir meydana yayılıyor ve taneleri samandan ayırmak için üstünde öküzler dolaştırılıyor. Hasat kaldırılınca katipler bu kez de vergi toplamaya geliyorlar: tarladan alınan ürünün yarısı, hatta bazen üçte ikisi vergi olarak ödeniyor. Çiftçi ya bu vergiyi verecek, ya da meydan dayağına katlanacak!

Eski Mısırda Soylu Kadınlar

Mısırlılar aile hayatının ve evlerinde duydukları mutluluğun değerini biliyorlardı. Soylu ve zengin kadınların yaşantısının her anı büyük bir lüks ve eğlence içinde geçerdi.

Nuriye, güzel kokular katılmış sularla yıkandıktan sonra günlük giyim ve süslenme hazırlıklarına başlamak üzere oda hizmetçilerini yanına çağırdı. Şimdi hasır bir koltuğa oturmuş, el, ayak ve saçlarının bakımı için hizmetçilerinin usta ellerine bırakmış kendini. Özellikle saçlar çok fazla özen gerektiriyor: bir peruğun altına gizlenecek ve çok değerli bir taçla süslenecek olan saçları örgü halinde ince ince örebilmek bir saatten çok zaman ister.

Nuriye, makyajı ile yakından ilgileniyor. Hizmetçiler, çoğu zaman tozdan rüzgardan ve ışıktan yorulan gözleri daha iri ve güzel göstermek için gözkapaklarına yeşil ve siyah toz boyalar sürdüler. Sonra bütün vücudunu, sakız ağacı yağında eritilmiş güzel kokular ve günlüklerle ovdular. Ancak ondan sonra giyinmeye sıra geliyor.

Nuriye ketenden ince bir gömlek, onun üstüne de kol ağızları püsküllerle süslenmiş, saydam kumaştan, pileli uzun bir elbise giydi. Kollarına ve bileklerine turkuaz ve lacivert taşlarla süslü geniş altın bilezikler taktı.

Kuru balçıktan yapılan evleri renkli alçıyla süslenmiş. Nuriye günün büyük bir kısmını verandanın serin gölgeliğinde geçirir. Evi yöneten ve bahçenin bakımını denetleyen odur. Yemeklerini ya yalnız ya da kocasıyla birlikte yer. Zarif bir masaya karşılıklı oturup ızgara köfte, mayalandırılmış balık suyuyla tat verilen çeşitli sebze haşlamaları ve meyve yerler.

Güneş batarken, karı koca çiçekli bahçede, palmiye, çınar ve nar ağaçlarının altında biraz dolaşırlar. Üstü nilüferlerle kaplı havuzun yanında durup dinlenirler. Ve akşamın okşayıcı serinliğinde, soğuk biralarını yudumlayarak, bildiğimiz dama oyununa benzeyen bir oyunun başına oturup uzun bir partiye başlarlar.

Antik Mısırda Geçen Kısa Tarihi Hikayeler” için bir yorum

  • Temmuz 15, 2018 tarihinde, saat 10:24 am
    Permalink

    Mısır’da yaşananlar oldum olası hep ilgimi çekmiştir. Umarım oraya gitmek nasip olur da tüm tarihi ve bilinmesi gerekenleri yerinde öğrenirim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.