Budama Neden ve Nasıl Yapılır

Budama Neden Yapılır – Ağaç Dalı Budama Türleri Nelerdir ?

Budama neden yapılır, dal budama türleri nedir, kuru budama ve yeşil budama ne zaman yapılır gibi sorulara cevap arayacağımız bu yazıda ağaç budama konusu ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

Meyve ağaçlarını budamanın amacı, onlara süslü bir görünüş kazandırmak değildir. Budama, üç amaçla yapılır: Daha kaliteli ve bol meyve elde etmek; ağacın daha uzun yıllar ürün vermesini sağlamak; ağaçların bakımı ve meyvelerin toplanması ile görevli işçilere daha kolay çalışma olanağı hazırlamak.

Budama Neden Yapılır - Ağaç Dalı Budama Türleri Nelerdir
Budama Neden Yapılır – Ağaç Dalı Budama Türleri Nelerdir

Ağaçların dallarında iki türlü tomurcuk bulunur; bunlardan yaprak tomurcukları, dalların gelişmesini sağlar. Çiçek tomurcukları ise çiçek, dolayısı ile meyve verirler. Ağaç yetiştiricisi onları tanır ve nasıl gelişeceklerini anlayabilir.

Ağaç Budama Türleri 

Budama ikiye ayrılır: Kuru budama ve yeşil budama. Kuru budama, dalların ana gövde çevresinde dengeli bir şekilde dağılmasını ve meyve bahçesinde bu dalların düzenli bir şekilde yayılmasını sağlar. Bu sayede dalların gelişigüzel gelişmesi önlenilir.

Yeşil budama, tomurcuklardan bir kısmını ayıklamak ve besisuyundan bol bol yararlanabilecek sınırlı sayıda tomurcuğu muhafaza etmek amacını güder. Ancak bu iş, ağacın gücüne zarar vermeden, meyvelerin gelişip olgunlaşmaya elverişli tomurcuklarının konum ve dağılımı bozulmadan yapılmalıdır. Meyveler normalden çok ve sıkışık olursa büyüyemez ve sert kalırlar.

Kuru Budama Ve Yeşil Budama Ne Zaman Yapılır

Ağacın bütün kısımlarında denge kurmak amacını güden kuru budama kışın, besisuyu henüz dinlenme halindeyken yapılır. Ağacın gelişmesine düzen vermek amacını güden yeşil budama ise ilkbaharda ve yazın yapılır.

Budama usulleri ağacın cinsine, bahçecinin göreneklerine ve elde etmek istediği sonuçlara göre değişir. Ağaç budama aletleri oldukça basittir. Küçük dallar için budama bıçağı ve bahçıvan makası, büyük dallar için küçük el testeresi kullanılır. Son zamanlarda, genellikle bağ budamada, pnömatik (sıkıştırılmış hava ile çalışan) budama makinelerinden yararlanılmaya başlanmıştır.

Budama ile ilgili yazımıza burada son verirken. Konu ile ilgili sormak istediğiniz sorular olursa, çekinmeden yorum kısmından bu soruları bizimle paylaşabilirsiniz. Bu arada konu ile ilgili fikir edinebileceğiniz bir youtube videosunu dilerseniz buradan izleyebilirsiniz.

Dilerseniz bitki aşılıma nasıl yapılır konulu makaleyi de okuyabilirsiniz.

Budama Neden ve Nasıl Yapılır” için bir yorum

  • Temmuz 19, 2018 tarihinde, saat 3:22 pm
    Permalink

    Bizim burada çok yaşlı ağaçlar var ve artık dalları yüzünden ağaç yamuldu. Bakımsızlıktan dökülüyor, halbuki dalları kesseler ağaçta canlanacak

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.