Eski Mısır’da Nefertiti ve Güneş Tanrısı Ra

Nefertiti ve Ra 

Bu içeriğimizde Eski Mısır’ın gizemli kraliçesi Nefertiti ve Ra ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Nefertiti ve Ra
Nefertiti ve Ra

Nefertiti on beş yaşındayken, kendisinden bir yaş büyük olan ve babasının ölümünden sonra kral olan 4. Amenhotep (Akhenaton) ile evlenmiştir. Gizemli kraliçenin altı kızı vardı ve bazılarına göre bir de oğlu bulunmaktaydı.

Saltanatının beşinci yılında, Amenhotep adını Akhenaton (Akhenaten) olarak değiştirmiştir. Akhenaton, önceki kralların inançlarına karşı çıkmış ve güneş tanrısı Aten’in tüm Mısır tanrılarının en büyüğü olduğuna inanmıştır. O zamana kadar yüce kabul edilen güneş tanrısı Amen-Ra’dan ziyade ibadet edilmesi gereken tek tanrının Aten olduğunu ilan ederek eşi ile aynı inancı paylaşmıştır.

Eski Mısır’daki en gizemli ve güçlü kadınlardan biri olan Nefertiti, 1353’ten 1336’ya kadar Firavun Akhenaton’in eşi olarak ona hizmet etmiştir. Kocası Akhenaten’in ölümünden sonra ise Mısır’a hükmetmiştir. Nefertiti’nin saltanatı sırasında Mısır’da muazzam bir kültürel çeşitlilik bulunmaktaydı.

Güneş Tanrısı Ra
Güneş Tanrısı Ra

Ra Kimdir ?

Ra , Eski Mısır’ın güneş tanrısının birincil adıdır. Çoğu zaman Tanrıların Kralı ve dolayısıyla Mısır’ın merkezi tanrılarından biri olarak kabul edilmiştir. Ayrıca her şeyin yaratıcısı olarak da bilinirdi. Ra o kadar güçlü ve popülerdi ki, bazı modern yorumcular Eski Mısır’daki dini inancın aslında tek tanrılı bir inanç olduğunu söylemişlerdir. Bu biraz abartılı görünmekle birlikte, Mısır tarihi boyunca dini metinlerden bazıları bu düşünceyi desteklemektedir. Ayrıca Mısırlılar, Ra’nın onuruna güneş tapınakları inşa edip onu onurlandırmışlardır.

Kaynak: https://hesna.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.